Kategori

Interessante Artikler

1 Hypofysen
Skjoldbruskkirtelstimulerende hormon steg
2 Hypofysen
6 grunde til, at testosteronniveauet stiger hos kvinder, og hvordan man løser det
3 Test
Analyse for prolactin - hvad er det, hvornår er det ordineret, hvordan man tager det?
4 Kræft
Narkotika til at sænke blodsukkeret
5 Hypofysen
HCG-analyse
Image
Vigtigste // Strubehoved

Norm og afvigelser på 17 OH progesteron hos kvinder


Af Gulnara Cleveland Opdateret 15. jan. 2019 Spørgsmål og svar Ingen kommentarer

17 OH progesteron er et hormon, der produceres af binyrerne hos kvinder. Det spiller en vigtig rolle i kroppen. Hormonets fulde navn er 17-hydroxyprogesteron. 17 OH-progesteron dannes, når kroppen gennemgår kemiske og biologiske reaktioner af progesteron.

Efter transformation bliver det den vigtigste synthesizer af cortisol i binyrens bundzone. Overvej hvad der sker med 17 OH progesteron, hvad er normen hos kvinder, og hvad man skal gøre i tilfælde af patologi.

Hvad er 17 OH progesteron og dets aldersnormer

17 OH progesteron - har strukturen af ​​et steroidhormon, der sammen med andre af sin art produceres i binyrerne i cortex. Han kan være grundlæggeren af ​​kortisol, som vi har brug for til at fungere for hele organismen, nemlig til varme- og energiudveksling.

I stressende situationer produceres det i store mængder, hvilket sikrer overvejelsen af ​​det sympatiske autonome nervesystem i sådanne minutter. Det kan også metabolisere testosteron til et andet steroidhormon.

17 OH-progesteron er altid i en kvindes blod. Men den kvantitative sammensætning ændrer sig konstant. Som ethvert steroid afhænger dets udsving af tidspunktet på dagen. Menstruationscyklus og graviditet påvirker i høj grad dets indhold i blodet. Den højeste koncentration, da der i løbet af disse timer forekommer den vigtigste frigivelse af steroidhormoner i blodet fra binyrerne, observeres om morgenen efter kl..

I forhold til menstruationscyklussen observeres den højeste koncentration dagen før det højeste niveau af luteiniserende hormon. Også 17 OH progesteron stiger under graviditeten.

Hvad er 17 OH progesteron til?

Udseendet af dette hormon skyldes historien. På tidspunktet for vores fjerne forfædre, da mammutter vandrede på jorden, og livet var afhængig af, hvor hurtigt du kunne løbe væk eller samle al din styrke og besejre fjenden, blev dette tilpasningssystem dannet.

I tider med fare frigav binyrerne en stor mængde af denne biologiske forbindelse i blodet, som ved visse kemiske reaktioner blev omdannet til kortisol. Dette hormon akkumulerede al kroppens energi i musklerne, så blev personen stærkere og hurtigere..

Nu afhænger vores liv ikke af dette, men hver dag smides han i blodet under små skænderier, uventede opgaver og test.

Aldersnormer

Det er umuligt at bedømme et forøget eller nedsat niveau på 17 OH progesteron kun ved tilstedeværelsen af ​​en analyse. For en objektiv vurdering skal du vide, hvor meget der er passende for en given aldersgruppe og omvendt..

Her er den normale mængde på 17 OH progesteron for hver alder og fysiologiske tilstand:

  • Nyfødte - 0,25-0,75 konventionelle enheder, 0,65-2,2 nmol / l;
  • Børn - 0,05-0,90 konventionelle enheder, 0,95-2,6 nmol / l;
  • Piger - 0,05-2,30 konventionelle enheder, 0,95-7,0 nmol / l;
  • Drenge - 0,09-1,70 konventionelle enheder, 0,19-5,2 nmol / L;
  • Kvinder - 0,09-2,90 konventionelle enheder, 0,19-8,6 nmol / l;
  • Mænd - 0,32-2,00 konventionelle enheder, 0,85-6,0 nmol / l;
  • Luteal periode - 0,32-2,90 konventionelle enheder, 0,85-8,6 nmol / l;
  • Menstruationsperiode - 0,09-0,80 konventionelle enheder, 0,19-2,3 nmol / l;
  • Graviditet - 0,68-4,02 konventionelle enheder, 0,9-111,8 nmol / l.

Årsager til hormonafvigelser fra normen

For at bestemme mængden af ​​hormonet i blodet skal lægen have grund. Årsagerne til at tage blod til analysen af ​​17 OH progesteron er:

  • Infertilitet hos en kvinde
  • Hirsutisme - mandligt mønster af hårvækst;
  • Kontrol af effektiviteten af ​​behandlingen for binyresygdomme;
  • Overtrædelse af menstruationscyklussen;
  • Mistænkt hormonel ubalance;
  • Mistænkt binyrehyperplasi hos nyfødte;
  • Tumorprocesser i binyrerne.

For at analyserne skal vise det korrekte resultat, skal du beregne dagen for analysen og følge bestemte mønstre:

  • Blod skal tages på tom mave om morgenen;
  • Det anbefales at tage analysen på den 3-5. Dag i menstruationscyklussen, da indikatorerne efter luteiniseringsfasen er upålidelige;
  • Før levering er det kun tilladt at bruge vand, ikke mere end 2 glas.

Forhøjet 17 OH progesteron

Et øget niveau af hormonet kan observeres med fysiologiske ændringer i kroppen og patologiske udsving.

Patologiske årsager, når hormonet 17OH progesteron kan stige:

  • Tumorproces i binyrebarken
  • Polycystisk, tumorvækst i æggestokkene
  • Medfødt binyrehyperplasi

17 OH-progesteron er forhøjet, fysiologiske årsager er følelsesmæssig overbelastning: stress, frygt, vrede. Disse tilstande udløser frigivelsen af ​​progesteron, som metaboliseres til cortisol. Takket være dette er der en stigning i adrenalin i blodet. Derefter øges arbejdskapacitet, udholdenhed, de føler mindre smerte og træthed..

Dette kan forklares ved, at hele energiforsyningen aktiveres på mobilniveau. Anaerob oxidation er aktiveret. Med denne type cellulær respiration tager cellen proteiner, dvs. muskelvæv, som stoffer til ernæring. I akutte kortvarige øjeblikke forbliver det usynligt for kroppen..

Men med konstant stress akkumuleres kronisk træthed, fedtvæv og muskelblade. I dette tilfælde går det største slag mod hjertet og blodkarrene. I dette øjeblik forekommer blodfordeling. Alt går til skelet- og hjertemuskler.

Efter sådanne processer kan immunsystemet i nogen tid ikke fungere og forsvarligt beskytte kroppen, da det ikke har nok energi. Vi er modtagelige for angreb selv af en betinget patogen mikroorganisme, ellers kan en sygdom vise et levende klinisk billede selv med en lav koncentration af skadelige bakterier.

Hjernen er også røvet, den mangler blod. Hyppige episoder påvirker hjernevæv negativt og kan udløse udviklingen af ​​encefalopati.

Hjertet og blodkarrene arbejder hårdt. Derfor forekommer hypertrofi af hjertevæggen, spontane hjerteanfald ofte.

I mave-tarmkanalen forstyrres forholdet og balancen mellem faktorerne for aggression og forsvar. Under udkastningen har den førstnævnte forrang. Dette bidrager til yderligere sårdannelse..

Disse processer i kroppen kan provokere udviklingen af ​​diabetes mellitus, hjerteanfald, slagtilfælde, åreforkalkning (kolesterolniveauer stiger på grund af ophobning af lipoproteiner med høj densitet).

Nedsat niveau på 17 OH progesteron

Et lavt hormonniveau er ikke bedre end et øget niveau. Hvis 17 OH progesteron kan hæves kraftigt af forskellige årsager, betyder et lavt niveau af hormonet kun utilstrækkelig funktionel aktivitet af binyrerne hos en kvinde. Det er forårsaget af Addisons sygdom.

Hos mænd diagnosticeres et reduceret niveau med falsk hermafroditisme. Et karakteristisk træk ved hvilket sygdommen kan bestemmes er mørkfarvning af huden, især i naturlige folder. Den såkaldte bronzehud.

Årsagerne til, at en kvinde kan se en læge, som kræver en analyse, er:

  • Overtrædelse af menstruation
  • Infertilitet
  • Abort af graviditet;
  • Uterin blødning
  • Amenoré;
  • Ømhed i brystkirtlerne
  • Udtalt præmenstruelt syndrom;
  • Mangel på ægløsning under en normal cyklus.

Behandling: hvordan man normaliserer harmoni

Når det unormale antal 17 OH-progesteron er blevet identificeret, skal lægen følge op på patienten for at bestemme den oprindelige årsag til stigningen eller faldet i hormonet..

Bestemmelse af niveauet for andre kvindelige hormoner (luteiniserende hormon, follikelstimulerende hormon, progesteron, østrogen) vil hjælpe i denne sag. For at terapien skal ordineres korrekt, er ultralyd af binyrerne, bækkenorganerne og bukhulen en faktisk forskningsmetode til at stille en diagnose. CT og MR med kontrast vil også være informativ, radionuklidforskning - for at udelukke tumorprocesser.

Når lægen har stillet den endelige diagnose, ordineres terapi.

Med et forhøjet hormonniveau består terapi normalt af udnævnelse af glukokortikoider, nemlig Dexamethason anvendes. Dette er et kunstigt afledt hormonalt lægemiddel, der har samme egenskaber og sammensætning som et glukokortikoid. Det produceres i binyrebarken.

Behandling med dexamethason er langvarig - mere end 3 måneder. Det bruges til metaboliske lidelser. Hvis ændringerne er organiske (tumorer, vævshyperplasi), er behandlingen kompleks: kirurgi og lægemiddelterapi.

Dexamethason har en række bivirkninger. Det har immunsuppression, desensibiliserende, antiinflammatoriske virkninger. På grund af undertrykkelse af immunitet observeres ofte en svampes vækst i kroppen (trøske i skeden eller i mundhulen). En bivirkning ved langvarig terapi er cushingoid.

Cushingoid - et udseende, der ligner udseendet hos en person med Itsenko-Cushings sygdom. Fedme af kvæg (store skuldre, hals, måneformet ansigt), striae på hofter og underliv observeres.

Et fald i niveauet af 17 OH-progesteron bør bekymre værtinden, da det ved langvarig ikke-behandling af patologi kan føre til alvorlige konsekvenser: uhelbredelig infertilitet, forstyrrelse og hæmning af produktionen af ​​andre binyrer..

Behandling af problemet inkluderer valg af midlertidig substitutionsterapi. Til dette anvendes progesteronpræparater..

Til dette kan ren progesteron anvendes, som injiceres intramuskulært i 10 dage. Det fås i doser på 10 og 25 mg. Du kan også bruge Utrozhestan, Dyufaston, Ingesta, Crinon-gel. Det kan bruges oralt eller vaginalt. Det afhænger af lægemidlets form. Den nøjagtige dosering og behandlingsvarighed vælges af lægen baseret på sværhedsgraden af ​​kliniske manifestationer, forsømmelse af processen og mulige komplikationer.

Forstyrrelse af binyrerne kan forårsage en afvigelse fra normen for 17 OH progesteron. Dette hormon udfører en vigtig funktion i kroppen - det hjælper med at bære et barn, og i en metaboliseret form gør det det lettere at håndtere stressende situationer og føre en tilfredsstillende livsstil. Ved rettidig behandling, efter lægens instruktioner og anbefalinger, vil sygdommen forsvinde hurtigt og uigenkaldeligt.

17-OH-progesteron hos kvinder: normale værdier og behandling for abnormiteter

17-OH-progesteron hos kvinder produceres i binyrerne, gonaderne og placenta. Det syntetiseres fra progesteron og omdannes under virkning af specifikke enzymer til glukokortikoider, mineralokortikoider og kønshormoner. Dens indhold i blodet varierer meget afhængigt af tidspunktet på dagen, alderen, menstruationscyklusens fase, graviditet, medicinindtagelse.

En stigning eller et fald i 17-OH-progesteron hos kvinder forekommer med sygdomme som medfødt binyrehyperplasi, Addisons sygdom, binyre- eller ovarietumorer.

  • 1 Fysiologiske årsager til niveauændringer
  • 2 Laboratorieanalyse
  • 3 Nedsatte hormonniveauer (Addisons sygdom)
  • 4 Øget hormonindhold
    • 4.1 Medfødt hyperplasi af binyrebarken
      • 4.1.1 Kliniske manifestationer
    • 4.2 Behandling
      • 4.2.1 Glukokortikoider
      • 4.2.2 Mineralokortikoider
      • 4.2.3 Antiandrogene lægemidler eller kombinerede orale svangerskabsforebyggende midler (COC'er)
      • 4.2.4 Antihypertensive stoffer
      • 4.2.5 Traditionel medicin
      • 4.2.6 Kost

Fysiologiske faktorer, der ændrer niveauet af 17-OH-progesteron hos kvinder:

  • tid på dagen - maksimalt niveau om morgenen, reduceret om aftenen og minimum om natten
  • alder - straks efter fødslen er niveauet af hormonet højt, falder inden for 1 uge efter livet og forbliver lavt gennem hele barndomsperioden, det stiger kun igen i puberteten;
  • menstruationscyklus - i den første (follikulære) fase er hormonniveauet lavt, midt i cyklussen begynder det at vokse og forbliver på sit maksimale gennem den anden (luteale) fase;
  • graviditet - under graviditet øges koncentrationen, da moderkagen begynder at producere yderligere progesteron, som er "forløberen" for 17-OH-progesteron;
  • medicin - at tage stoffer, der indeholder progesteron, som et resultat også øger niveauet af 17-OH-progesteron i blodet.

Indikationer til laboratoriebestemmelse af 17-OH-progesteron er:

  • menstruations uregelmæssigheder og infertilitet hos kvinder;
  • hirsutisme - vækst af hår på en kvindes ansigt og krop i henhold til det mandlige mønster;
  • diagnostik og kontrol af effektiviteten af ​​behandlingen af ​​forstørret binyrebark;
  • identificerede masser af binyrerne.

Forberedelse og regler for analyse:

  • blod tages den 3. dag i menstruationscyklussen;
  • det anbefales at donere blod om morgenen fra 8 til 11 timer på tom mave (mindst 8 og ikke mere end 11 timers faste);
  • udelukke fysisk aktivitet og alkoholforbrug dagen før undersøgelsen;
  • ryger ikke en time før testen.

Normale værdier for 17-OH-progesteron hos kvinder:

Alder / fase af menstruationscyklus / svangerskabsalderHormonnorm i nnmol / lHormonhastighed i ng / ml
Nyfødt0,7-2,30,23-0,75
Børn0,1-2,70,03-0,89
Pubertet0,1-7,00,03-2,3
Follikulær fase0,2-2,40,07-0,79
Luteal fase0,9-8,70,30-2,85
Overgangsalderen0,12-7,00,04-2,30
Jeg graviditet trimester1.0-2.310,33-0,76
II trimester af graviditeten1,65-4,620,54-1,52
III graviditetens trimester1.98-11.880,65-3,92

Dette er kronisk binyreinsufficiens forårsaget af dannelsen af ​​autoantistoffer i kroppen og ødelæggelse af binyrebarken. Den største forskel fra medfødt binyrehyperplasi er, at der i Addisons sygdom er mangel på glukokortikoider, mineralokortikoider og kønshormoner. Det kliniske billede er i overensstemmelse med hormonmangel.

Hovedprincippet for behandling, som med et forhøjet hormonniveau, er hormonbehandling. Den eneste grundlæggende forskel er, at hoveddosen ordineres ikke om aftenen, men om morgenen for at simulere den fysiologiske rytme af hormonsekretion.

17-OH-progesteron hos kvinder øges i følgende patologier:

  • Medfødt hyperplasi i binyrebarken (oftest)
  • Tumorer i binyrerne eller æggestokkene (meget sjældne).

Den mest almindelige årsag til en patologisk stigning i 17-OH-progesteron i blodet. Det er en arvelig sygdom, der er forårsaget af en mangel på et af enzymerne - 21-hydroxylase, 17-alpha-hydroxylase og 11-beta-hydroxylase. Under indflydelse af disse enzymer omdannes 17-OH-progesteron til glukokortikoider (cortisol), mineralokortikoider (aldosteron) og mandlige kønshormoner (androgener), som er ansvarlige for vand-saltmetabolisme, metabolisme af proteiner, fedt og kulhydrater, regulering af blodtryk, kroppens reaktion på stress, pubertet og mere.

Kvinder lider af denne sygdom 5 gange oftere end mænd.

Afhængig af manglen på et bestemt enzym udvikler en mangel eller overskud af visse hormoner:

  • Mangel på 21-hydroxylase (forekommer i 95% af tilfældene) - mangel på glukokortikoider og mineralokortikoider, androgenoverskud. Der er muligvis kun et overskud af androgener (den såkaldte ikke-klassiske form).
  • 11-beta-hydroxylase-mangel - glukokortikoidinsufficiens, mineralokortikoid og androgenoverskud.
  • Mangel på 17-alfa-hydroxylase - mangel på glukokortikoider og androgener, overskud af mineralokortikoider.

Symptomer på glukokortikoidmangel:

  • mørkfarvning af huden og slimhinderne, især udtalt i området med hudfoldninger (palmer, armhuler, albuer, lyske);
  • muskelsvaghed og smerte
  • et fald i blodsukkerniveauet ledsaget af en konstant sultfølelse, rysten i kroppen, sveden og hurtig hjerterytme
  • vægttab.

Mineralokortikoidmangel symptomer:

  • trang til salt mad;
  • lavt blodtryk - generel svaghed, svimmelhed, besvimelse
  • kvalme, opkastning
  • diarré;
  • dehydrering
  • hjerterytmeforstyrrelser.

Symptomer på et overskud af mineralokortikoider:

  • forhøjet blodtryk - hovedpine, tyngde i hovedet;
  • muskelkramper.

Symptomer på en overflod af androgener hos kvinder:

  • hår i ansigtet og kroppen i det mandlige mønster
  • acceleration af puberteten
  • acne - almindelige bumser eller acne, svære at reagere på kosmetiske behandlinger;
  • krænkelse af menstruationscyklussen op til fuldstændig fravær af menstruation
  • infertilitet
  • abort;

Grundlaget for behandling af medfødt dysplasi i binyrebarken er erstatningsterapi med glukokortikoid og mineralokortikoid medicin afhængigt af manglen på visse hormoner. Hoveddosis tages om aftenen for mere effektiv undertrykkelse af androgensyntese.

Substitutionsterapi er livslang og annulleres under ingen omstændigheder.

Glukokortikoidpræparater:

  • Hydrocortison (Cortef) er det valgte lægemiddel;
  • Prednisolon;
  • Dexamethason;
  • Methylprednisolon (Metipred).

Ved langvarig brug af glukokortikoider er det muligt at udvikle Itsenko-Cushing-lægemiddelsyndromet.

Symptomer på Itsenko-Cushings medikamentsyndrom:

  • fedme
  • forhøjet blodsukker (kaldet steroiddiabetes)
  • striae - lilla-lyserøde strækninger på maven
  • osteoporose;
  • dannelsen af ​​mavesår eller duodenalt sår
  • lav resistens over for infektionssygdomme.

For at undgå udvikling af Itsenko-Cushings lægemiddelsyndrom er det nødvendigt nøjagtigt at overvåge den dosis, som lægen har ordineret, og konstant overvåge kropsvægt og blodsukkerniveau.

Det eneste mineralokortikoidlægemiddel er Fludrocortison (Cortineff).

Mens du tager Fludcocortison, skal du overvåge blodtryk, kalium og natrium i blodet. Når du planlægger en graviditet, skal du informere din læge om dette for at justere doseringen i de tidlige stadier..

Disse lægemidler undertrykker produktionen af ​​androgener og bruges i den ikke-klassiske form af medfødt binyrehyperplasi.

Mest populære stoffer:

  • Cyproterone (Androkur);
  • Finasteride (Penester);
  • Ethinyløstradiol + Chlormadinon (Belara);
  • Ethinyløstradiol + Drospirenon (Midiana).

Disse lægemidler kan beskadige leveren og forårsage hyperkoagulerbarhed (blodfortykning), derfor er det nødvendigt, når du tager dem, regelmæssigt at tage en biokemisk blodprøve og et koagulogram..

Ved planlægning af graviditet ordineres patienter med glukokortikoid erstatningsterapi: dette er nødvendigt for at forhindre spontane aborter. Alle stoffer kan bruges undtagen Dexamethason.

Da et overskud af mineralokortikoider øger blodtrykket, er det nødvendigt at bruge stoffer, der reducerer det.

De foretrukne er:

  • Amlodipin (Tenox);
  • Nifedipin (Corinfar).

Et nedsat niveau af 17-OH-progesteron er ikke mindre farligt end et øget niveau. Derfor skal alle recepter og anbefalinger vedrørende behandling af dette problem ordineres af en læge..

Behandling med folkemedicin kan på ingen måde være en komplet erstatning for ovennævnte hormonelle lægemidler og er kun tilladt som hjælpeterapi.

Traditionelle medicinopskrifter:

  • Lakridsrod te. Hæld 2 liter vand i en gryde og kog. Tilsæt 3-4 teskefulde lakridsrod og kog i 3 minutter. Insister 7 timer, og sil derefter. Tag 100 ml 3 gange om dagen med måltider;
  • Urte samling. Hæld 1,5-2 liter vand, tilsæt 1 spsk persille, mælkebøtte, enebær, elskov. Kog i 30 minutter. Insister 4 timer og spænd. Drik 200 ml 3 gange om dagen
  • Solbær. Hæld 500 ml vand, kog, tilsæt 2 spiseskefulde solbærblade. Kog i 10 minutter. Insister 1,5-2 timer og dræn. Drik 1/4 kop 3 gange om dagen.

Med et øget niveau af 17-OH-progesteron anbefales det at reducere forbruget af fødevarer med højt proteinindhold (oksekød, gæret mælk, bælgfrugter) og kolesterol (svinefedt, æg, konfekture og melprodukter).

Det anbefales at spise flere fødevarer, der indeholder naturlige kulhydrater:

  • kartofler;
  • grønne ærter;
  • gulerødder.

Grønne vil også være nyttige:

  • persille;
  • dild;
  • salater;
  • grønne løg.

Frugter har vist sig godt i diætbehandling:

  • æbler;
  • pærer;
  • blommer;
  • bananer.

Tørret frugtkompott hjælper desuden med at genoprette en svækket krop.

17-OH progesteron sænket

OH-progesteron eller 17-OH-progesteron er ikke et hormon, selvom dette er det første indtryk af navnet. Dens andre navne er 17-OH, 17-opg, 17-alfa-hydroxyprogesteron. Men uanset hvordan du kalder det, opnås det som et resultat af metabolismen af ​​steroidhormoner udskilt af æggestokkene og binyrebarken..

17-OH progesteron er et vigtigt halvfabrikat, hvorfra der derefter dannes hormoner. Nedsatte eller forhøjede niveauer af dette stof bør ikke være bekymrende under graviditet. På andre tidspunkter skal dette dog advare.

Hvis 17-OH progesteron er lavt

Hvis niveauet af 17-OH progesteron er lavt under graviditeten, er der ingen trussel mod barnet. I denne periode giver en blodprøve ikke nyttige oplysninger til lægen og patienten. Det er meget vigtigere at bestemme niveauet af progesteron i et barn efter fødslen..

Generelt tages analysen for 17-OH progesteron den 4-5. Dag i menstruationscyklussen. Dette gøres tidligst 8 timer efter det sidste måltid. Der er visse normer for koncentrationen af ​​dette stof afhængigt af cyklusfasen og kvindens alder. En stigning i 17-OH progesteron observeres normalt under graviditet.

Hvis 17-OH progesteron sænkes (vi taler ikke om graviditetsperioden), indikerer dette en række lidelser i kroppen, såsom:

  • Addisons sygdom (kronisk insufficiens i binyrebarken);
  • unormal udvikling af kønsorganerne hos drenge.

Hvis en kvinde har medfødt dysfunktion i binyrebarken, kan dette føre til infertilitet, selvom symptomerne ofte ikke vises på nogen måde, og kvinden bliver helt sikkert gravid og føder.

Men hvis du har en abnormitet i produktionen af ​​17-OH progesteron, skal du kontakte en specialist. Der er enhver chance for, at det ved hjælp af rettidig behandling er muligt at normalisere stoffets niveau og undgå ubehagelige konsekvenser..

17-OH-progesteron - hvad er det??

17-OH-progesteron (17-hydroxyprogesteron) er et steroidhormon, et mindre progestin, der produceres af æggestokkens corpus luteum og binyrebarken. 17-OH-progesteron er dannet af progesteron og 17-hydroxypregnenolon. Dette hormon adskiller sig fra progesteron ved tilstedeværelsen af ​​en yderligere hydroxylradikal (OH) ved det 17. carbonatom i steroidskelettet.

Fysiologisk øges niveauet af 17-OH-progesteron i stressede situationer, når man oplever frygt, vrede, mental overbelastning.

17-OH-progesteron er et mellemprodukt i syntesen af ​​cortisol og nogle andre hormoner i binyrerne. Når en person er i frygt eller fare, fremmer 17-hydroxyprogesteron blodgennemstrømning til hjertet og musklerne. I en tilstand af stress er det også ansvarlig for at brænde muskelmasse, arteriel hypertension, arytmi.

Hormonet fungerer som en af ​​regulatorerne for reproduktiv funktion, påvirker en kvindes evne til at blive gravid og føde et barn. I tilfælde af vellykket implantation af et befrugtet æg øges koncentrationen af ​​hormonet i blodet. En stor mængde 17-OH-progesteron produceres af moderkagen under graviditet (hormonproduktion øges markant i tredje trimester af graviditeten og falder kraftigt flere dage før fødslen). Hvis befrugtning ikke har fundet sted, falder niveauet af hormonet igen ved begyndelsen af ​​folliculinfasen i den næste menstruationscyklus. 17-hydroxyprogesteron kan også metabolisere det vigtigste mandlige kønshormon testosteron.

Koncentrationen af ​​17-OH-progesteron i blodet afhænger af tidspunktet på dagen; derfor måles dets niveau under hensyntagen til daglige udsving. Den højeste koncentration af 17-hydroxyprogesteron i blodet observeres om morgenen (efter 09:00). Derudover varierer indholdet af hormonet med alderen og hos kvinder med menstruationscyklusens fase. Niveauet af 17-OH-progesteron stiger let mod midten af ​​menstruationscyklussen og ændrer sig ikke under lutealfasen. I normal tilstand er mængden af ​​hormon i blodet ubetydelig..

17-OH-progesteronhastighed

Den normale mængde hormon varierer mellem mænd og kvinder. Normen for 17-OH-progesteron hos kvinder, afhængigt af menstruationscyklusens fase, er:

  • i follikelfasen - 1,25-8,25 nmol / l;
  • midt i cyklussen - 0,9-4,25 nmol / l;
  • i lutealfasen - 1,0-11,5 nmol / l.

Hyppige episoder med øgede niveauer af 17-OH-progesteron påvirker tilstanden af ​​hjernevæv negativt og kan føre til udvikling af encefalopati.

  • i første og andet trimester - 3,55-20,0 nmol / l;
  • i tredje trimester - 3,75-33,3 nmol / l.

Hos mænd er indholdet af 17-hydroxyprogesteron i blodet normalt 1,5-6,35 nmol / l.

I forskellige laboratorier kan normerne variere afhængigt af forskningsmetoden og de vedtagne måleenheder..

Blodprøve for hormonindhold

Blodprøveudtagning til analyse for 17-OH-progesteron hos kvinder udføres normalt på cyklusens tredje til femte dag. For at opnå et pålideligt resultat til undersøgelsen skal du forberede dig ordentligt. Du skal donere blod om morgenen på tom mave, inden det er tilladt at bruge vand, men ikke mere end to glas.

Laboratoriebestemmelse af koncentrationen af ​​17-hydroxyprogesteron er ordineret til følgende indikationer:

  • planlægning af graviditet
  • menstruations uregelmæssigheder;
  • infertilitet hos kvinder
  • abort;
  • hirsutisme;
  • intermenstruel livmoderblødning
  • ømhed i brystkirtlerne
  • alvorligt præmenstruelt syndrom
  • mistanke om hyperplasi i binyrebarken;
  • kontrol af effektiviteten af ​​behandlingen for binyresygdomme.

Da en stigning i niveauet af dette hormon kan skyldes fysiologiske årsager (for eksempel graviditet), kan der kræves en træningstest og genetisk test for at bekræfte den patologiske proces..

I nogle tilfælde kan det kræves yderligere bestemmelse af koncentrationen af ​​andre hormoner (progesteron, østradiol, luteiniserende og follikelstimulerende hormon).

Når en person er i frygt eller fare, fremmer 17-hydroxyprogesteron blodgennemstrømning til hjertet og musklerne. I en tilstand af stress er det også ansvarlig for at brænde muskelmasse, arteriel hypertension, arytmi.

Derudover kan et sæt diagnostiske tiltag omfatte ultralydsundersøgelse af binyrerne, mave- og bækkenorganer, beregnet og / eller magnetisk resonansbilleddannelse, radionuklidforskningsmetoder osv..

Årsager til øget og nedsat 17-OH-progesteron

En reduceret koncentration af 17-OH-progesteron observeres i følgende patologier:

  • pseudohermaphroditism hos mænd (nedsat mandlig kropsdannelse forårsaget af nedsat progesteronproduktion)
  • medfødt eller erhvervet binyresvigt
  • Addisons sygdom (hypokorticisme).

Fysiologisk øges niveauet af 17-OH-progesteron i stressede situationer, når man oplever frygt, vrede, mental stress.

En patologisk stigning i koncentrationen af ​​17-hydroxyprogesteron i blodet observeres med medfødt binyrehyperplasi på grund af en mangel på enzymet 21-hydroxylase (den mest almindelige sygdom fra gruppen af ​​steroidogeneseforstyrrelser). Normalt er 17-OH-progesteron forhøjet i binyrerne og æggestokkene, polycystisk ovariesyndrom og menstruations uregelmæssigheder. Derudover inkluderer årsagerne til stigningen at tage progesteronbaserede lægemidler, faste eller følge en streng diæt..

Symptomer på høje og lave 17-OH-progesteronniveauer

Tegn på øgede niveauer af 17-OH-progesteron i blodet:

  • krænkelse af menstruationscyklussen
  • overskydende vækst og tyndere hår
  • ændringer i koncentrationen af ​​glukose i blodet
  • acne;
  • modtagelighed for smitsomme sygdomme.

En stor mængde 17-OH-progesteron produceres af moderkagen under graviditeten (hormonproduktion stiger markant ved graviditetens tredje trimester og falder kraftigt flere dage før fødslen).

I mangel af rettidig korrektion udvikler patienten arteriel hypertension, insulinresistens, diabetes mellitus, kolesterolæmi, aterosklerose, patologi i det kardiovaskulære system. En langvarig stigning i koncentrationen af ​​dette hormon kan føre til udvikling af psykiske lidelser, depressive tilstande, dannelse af mavesår i mave-tarmkanalen og nedsat hjernecirkulation. Hyppige episoder med øgede niveauer af 17-OH-progesteron påvirker tilstanden af ​​hjernevæv negativt og kan føre til udvikling af encefalopati.

Et tegn på et lavt hormonniveau er mørkere i huden, især i naturlige folder..

Korrektion af hormonet 17-OH-progesteron

Metoder til korrektion af mængden af ​​hormonet 17-OH-progesteron i blodet afhænger af årsagen, der forårsagede udviklingen af ​​den patologiske tilstand.

Selvmedicinering, især ved brug af farmakologiske lægemidler, med en stigning eller et fald i 17-hydroxyprogesteron er uacceptabelt, da det har en høj risiko for komplikationer. Brug af lægemidler til denne patologi udføres strengt under lægeligt tilsyn..

Lægemiddelterapi for forhøjet hormon inkluderer normalt administration af glukokortikosteroider. For at reducere niveauet af 17-OH-progesteron, der steg mod baggrunden af ​​organiske ændringer (for eksempel på grund af tumorprocesser), anvendes kombineret kirurgisk behandling og lægemiddelbehandling til at eliminere grundårsagen og efterfølgende normalisering af den hormonelle baggrund.

Under stress er 17-OH-progesteron ansvarlig for forbrænding af muskelmasse, arteriel hypertension, arytmi.

Med forhøjet 17-hydroxyprogesteron er en diæt beriget med vitaminer nødvendig. Den daglige diæt inkluderer frugt og grøntsager med et højt indhold af C-vitamin (citron, solbær, kiwi, kål, paprika, hyben osv.), Grøn te, kaffe, tørrede frugter, kartofler, gulerødder, løg, persille, roer, ærter. Begræns proteinindtag på samme tid.

Normaliseringen af ​​sænket 17-hydroxyprogesteron udføres under anvendelse af hormonbehandling med progesteronlægemidler. Behandling med rent progesteron (givet ved intramuskulær injektion) varer normalt omkring ti dage.

YouTube-video relateret til artiklen:

Uddannelse: 2004-2007 "First Kiev Medical College" specialitet "Laboratoriediagnostik".

Har du fundet en fejl i teksten? Vælg det, og tryk på Ctrl + Enter.

Det velkendte lægemiddel "Viagra" blev oprindeligt udviklet til behandling af arteriel hypertension.

Folk, der er vant til at spise morgenmad regelmæssigt, er meget mindre tilbøjelige til at være overvægtige..

Det er mere sandsynligt, at det falder ned af et æsel, end det falder af en hest. Bare prøv ikke at tilbagevise denne erklæring..

Karies er den mest almindelige smitsomme sygdom i verden, som selv influenza ikke kan konkurrere med..

Selvom en persons hjerte ikke banker, kan han stadig leve i lang tid, hvilket den norske fisker Jan Revsdal demonstrerede for os. Hans "motor" stoppede i 4 timer, efter at fiskeren gik vild og faldt i søvn i sneen.

Leveren er det tungeste organ i vores krop. Dens gennemsnitlige vægt er 1,5 kg.

Mange stoffer blev oprindeligt markedsført som stoffer. Heroin blev for eksempel oprindeligt markedsført som hostemedicin. Og kokain blev anbefalet af læger som anæstesi og som et middel til at øge udholdenhed..

Den menneskelige mave klarer sig godt med fremmedlegemer og uden medicinsk indgriben. Det er kendt, at mavesaft kan opløse selv mønter..

Millioner af bakterier fødes, lever og dør i vores tarm. De kan kun ses ved høj forstørrelse, men hvis de blev samlet sammen, ville de passe i en almindelig kaffekop..

Menneskelige knogler er fire gange stærkere end beton.

74-årige australske bosiddende James Harrison har doneret blod omkring 1000 gange. Han har en sjælden blodgruppe, hvis antistoffer hjælper nyfødte med svær anæmi med at overleve. Således reddede australieren omkring to millioner børn..

Amerikanske forskere gennemførte eksperimenter på mus og kom til den konklusion, at vandmelonsaft forhindrer udviklingen af ​​vaskulær aterosklerose. Den ene gruppe mus drak almindeligt vand, og den anden drak vandmelonsaft. Som et resultat var beholderne i den anden gruppe fri for cholesterolplaques..

I Storbritannien er der en lov, ifølge hvilken en kirurg kan nægte at udføre en operation på en patient, hvis han ryger eller er overvægtig. En person skal opgive dårlige vaner, og måske har han måske ikke brug for operation..

Ifølge mange forskere er vitaminkomplekser praktisk talt ubrugelige for mennesker..

Fire skiver mørk chokolade indeholder omkring to hundrede kalorier. Så hvis du ikke vil blive bedre, er det bedre ikke at spise mere end to skiver om dagen..

Behandling i Israel er en integreret tilgang til diagnosen af ​​sygdommen ved at udarbejde individuelle terapeutiske ordninger, rehabilitering og hjælp til social tilpasning.

17-OH progesteron: normal, øget og nedsat

Det endokrine system er i stand til at producere hormoner, der ikke kun påvirker en kvindes menstruationscyklus, men også hendes helbred og udseende. Hormonet progesteron er velkendt for mange, dets virkning på cyklusens anden fase og føder et barn.

Derfor, når patienter først hører om 17-OH progesteron, har de tilknytning til kvindelige kønshormoner, der hjælper med at opretholde graviditet. Men lighed med navnet betyder ikke, at vi har en analog af progestiner.

Hvad er 17-OH progesteron er et steroid, der skyldes metabolisk nedbrydning af progesteron og 17-hydroxypregnenolon. Det tilhører gruppen af ​​mandlige kønshormoner.

Hvor kommer hormonet fra??

  • Binyrebarken er det vigtigste producerende organ for dette steroid. Det produceres af den retikulære zone sammen med andre androgener og påvirker udviklingen af ​​sekundære seksuelle egenskaber..
  • Corpus luteum er en midlertidig kilde til 17-OH progesterondannelse, da den først vises efter ægløsning og fungerer i kun et par dage.
  • Moderkagen er en midlertidig, men stor kilde til hormonproduktion. Jo længere graviditeten bliver, jo højere er niveauet af 17-hydroxyprogesteron. Dens koncentration i blodet falder kraftigt kun 2-3 dage før levering.

Eventuelle afvigelser i hormonet fra normen indikerer, at et af disse organer ikke fungerer korrekt. Imidlertid findes oftest problemet i binyrerne..

Hvordan 17-OH progesteron adskiller sig fra almindelig progesteron?

Progesteron er et kvindeligt kønshormon og bidrager til opretholdelsen af ​​graviditeten og bestemmer også varigheden af ​​den anden fase af cyklussen. 17-OH progesteron er et steroid fra androgengruppen. I modsætning til progesteron er det ikke et uafhængigt hormon, progesteron er dets forløber.

Til gengæld er 17-OH-progesteron et substrat, hvorfra der derefter dannes testosteron. Derfor er forstyrrelser i produktionen af ​​disse to steroider tæt forbundet med hinanden..

En anden forskel mellem 17-hydroxyprogesteron og progesteron er, at i første og andet trimester af graviditeten fører et fald i progesteronniveauer til fosterdød eller placentaabruption, mens et fald i nedbrydningsproduktet af dette hormon ikke har så stor effekt på svangerskabet..

Snarere er det modsatte tilfældet: abort lettes af dens kraftige stigning.

17-OH progesteron steg - hvad betyder det?

En stigning i niveauet af 17-OH progesteron, især i cyklusens follikulære fase, indikerer dysfunktion i binyrerne (hvis kvinden ikke er gravid, og steroidet ikke produceres af moderkagen).

En høj koncentration indikerer, at kroppen mangler enzymer, der er involveret i syntesen af ​​steroider - med andre ord, lægen kan diagnosticere binyrehyperplasi.

I denne tilstand falder niveauet af cortisol i blodet gradvist, og niveauet af mellemprodukter såsom 17-hydroxyprogesteron stiger..

Ved planlægning af graviditet skal dette aspekt tages i betragtning, da akkumulering af 17-OH-progesteron i kroppen bidrager til den øgede produktion af testosteron, hvilket kan føre til en frossen graviditet, frigørelse af æg eller abort på et senere tidspunkt i slutningen af ​​andet trimester.

17-OH progesteron under graviditet

Normalt bør niveauet af dette hormon stige under graviditet, da moderkagen begynder at producere det intensivt. Da placenta endelig kun dannes efter 15-16 uger, begynder 17-hydroxyprogesteron desuden at stige markant fra dette tidspunkt..

Hvis niveauet før undfangelsen overskred normen eller stod ved den øvre grænse for normen, bør lægen under graviditeten konstant overvåge produktionen af ​​alle androgener i patienten og regelmæssigt ordinere en blodprøve fra en vene.

Forhøjet 17-OH progesteron skal reduceres under graviditet, men der er forskellige meninger blandt læger om, hvilke lægemidler der skal gøres.

Dexamethason betragtes som det vigtigste lægemiddel, men nogle gynækologer-endokrinologer mener, at indtagelse af det skader fosteret, selvom der stadig ikke er nogen signifikant bevis for rigtigheden af ​​denne hypotese.

Overvågning af 17-OH progesteronniveauer er ikke kun nødvendigt for gravide kvinder, men også for kvinder, der er i reproduktiv alder. Tidligt ordineret behandling af afvigelser fra normen vil hjælpe med at undgå alvorlige helbredsproblemer i fremtiden..

Sænket 17-OH progesteron

Et fald i hormonniveauet er forbundet med primær insufficiens i binyrebarken, der kaldes Addisons sygdom. Denne patologi er sjælden, den er asymptomatisk i lang tid, men addison-krise er en ekstremt livstruende tilstand..

Normalt kan et fald i hormonet observeres flere dage før fødslen begynder, når placentas funktioner gradvist forsvinder. Det kvindelige reproduktive system lider af utilstrækkelig koncentration af 17-OH-progesteron i blodet, selvom det hører til gruppen af ​​mandlige hormoner.

Menstruation bliver uregelmæssig, ægløsning er sjælden, intermenstruel blødning vises.

Regler for prøveudtagning ved analyse

Hormonet gives den 3. - 5. dag efter menstruationens begyndelse. Blod vil blive taget fra en vene; det er nødvendigt at komme til behandlingsrummet strengt på tom mave.

Det sidste aftenmåltid skal være mindst 10-11 timer før blodprøveudtagning. Ellers vil hormonniveauerne blive ændret opad, og lægen vil fejle dette for et symptom på binyrebarkdysfunktion..

På enhver anden dag i menstruationscyklussen vil analyseresultaterne kun have delvis informationsværdi, skønt der findes normer for både follikelfasen og lutealfasen. Resultaterne af laboratorieundersøgelser vil være klar tidligst om tre dage.

Det er bedre at donere 17-OH progesteron sammen med andre hormoner, som også skal testes på dag 3 til 5 i menstruationscyklussen: østradiol, prolactin, testosteron, LH og FSH. Det vil være dyrt, men det vil hjælpe lægen med at forstå situationen mere grundigt og ordinere den nødvendige hormonelle korrektion..

17-OH-progesteron - hvad er det, hormonhastigheden, hvornår man skal tage

Det neuroendokrine system regulerer organers aktivitet ved hjælp af hormonbalance, der bestemmer livskvaliteten. 17-OH-progesteron er en endogen steroidforbindelse. Ansvarlig for styring af stofskifte, reproduktive organers arbejde, herunder graviditetens begyndelse.

Forskelle mellem 17-OH-progesteron og konventionel progesteron

Stoffer har et lignende navn, men deres funktioner og virkninger på kroppen er forskellige. Progesteron er et komplet fertilitetsstyrende kemikalie. Det produceres af den midlertidige kirtel i vedhængene (corpus luteum), endokrine kirtler og fungerer som en regulator af østrogen, der regulerer den endokrine baggrund. Den mandlige krop producerer små mængder testikler, binyrerne, omdannes til testosteron, cortisol.

Hormonet 17-OH-progesteron er en uafhængig kemisk forbindelse, der fungerer som et mellemprodukt i syntesen af ​​komplekse stoffer. Det produceres af kirtlens retikulære cortex, reproduktive organer, væv i moderkagen under graviditet gennem komplekse metaboliske ændringer. Enzymer nedbryder stoffet i cortisol og androstenedion.

Funktioner og virkningsmekanisme for hormonet 17-OH-progesteron

Vedhængene i den follikulære fase (stadiet af follikulær modning) syntetiserer 17-OH-progesteron. Ægløsning er ledsaget af en maksimal koncentration, der vedvarer gennem hele luteiniseringsfasen (stadium af corpus luteumdannelse). Den færdige undfangelse stimulerer væksten af ​​hormonet 17-OH-progesteron, en ny cyklus (afstødning af endometrium med menstruation) reduceres til et minimum.

Hvad er 17-OH-progesteron

Indholdet stiger markant under graviditeten og påvirker direkte undfangelsen. Estradiol, som bestemmer strukturen, kvaliteten af ​​følsomheden i endometri, produceres af 17-OH-progesteron. Svingninger i østradiol forårsager problemer med embryoimplantation - en faktor i kvindelig endokrin infertilitet.

Udførelse af funktionerne til en vigtig regulator af reproduktionssystemet, hormonet 17-OH-progesteron skal være inden for området for gennemsnitlige referenceværdier - mangel / overskud påvirker fertilitet, trivsel, sundhed negativt.

Hvornår ordineres 17-OH-progesteron-blodprøver?

En blodprøve for 17-OH-progesteron ordineres, når indirekte tegn på ubalance vises, og effektiviteten af ​​steroidterapi bestemmes. Følgende symptomer kan forekomme mistænkelige:

  • infertilitet af ukendt oprindelse ledsaget af overdreven kropshår;
  • ustabil følelsesmæssig tilstand, stress, nervøsitet
  • uregelmæssig menstruationscyklus
  • mistanke om neoplasmer i kirtelvæv;
  • mistanke om tilvækst af binyrebarkvæv.

Når man beslutter, hvornår man skal tage en analyse for 17-OH-progesteron, er det nødvendigt at tage højde for afhængigheden af ​​cyklusens faser, følsomhed over for daglige udsving. Maksimumværdierne registreres om morgenen, minimum om natten.

Medicinsk praksis viser lav informativitet af diagnostik under graviditet.

Hvordan og hvornår skal man få en 17-OH-progesteron blodprøve

Den behandlende læge skal bestemme nøjagtigt, hvilken dag i cyklussen der skal doneres blod til 17-OH-progesteron. Det er nødvendigt at fokusere på køn, alder, patientens tilstand. For kvinder i den reproduktive alder er undersøgelsen planlagt den tredje menstruationsdag i fasen af ​​follikulær vækst. Resten af ​​patienterne undersøges på en hvilken som helst dag..

At tage en blodprøve for 17-OH-progesteron udføres strengt om morgenen og på tom mave: den biokemiske sammensætning ændres efter et måltid og fordrejer resultaterne. Ikke-kulsyreholdigt rent vand er tilladt. Det er ekstremt vigtigt at udføre diagnostik efter kvalitetssøvn på baggrund af en stabil følelsesmæssig tilstand - kortisolforløberen er følsom over for stress. Manglende overholdelse fordrejer bundlinjen.

Normer af hormonet 17-OH-progesteron i kroppen

Hormonet 17-OH-progesteron findes normalt hos alle mennesker, men referenceværdierne afhænger af patientens køn og alder. Tabellen viser indholdet af 17-OH-progesteron i blodet fra forskellige befolkningsgrupper i nmol / l. Der er også en norm for 17-OH-progesteronreferencer i ng / ml. Omregning af værdier: ng / ml * 3,03 = resultat i nmol / l.

Det skal bemærkes, at normerne er vejledende. I forskellige laboratorier afviger resultaterne, referenceværdierne, lidt. Dette skyldes opsætning af laboratorieudstyr, proceduren til udførelse af diagnoseprocessen, forskellige reagenser til forskning.

Årsager og symptomer på abnormiteter i hormonet 17-OH-progesteron

Ifølge resultaterne af undersøgelsen afsløres en stigning i niveauet af hormonet 17-OH-progesteron i blodet, et fald, en gennemsnitlig værdi. I tilfælde af gennemsnitsværdien er sandsynligheden for en ubalance forbundet med binyrens maskeområde, dysfunktion i reproduktive organer udelukket.

Symptomer manifesteres af ændringer i udseende, humørsvingninger, smerter ved forskellige lokaliseringer. En udtalt symptomatologi indikerer et forsømt forløb af endokrine sygdomme, der kan påvirke trivsel, ydeevne, følelsesmæssig tilstand negativt..

17-OH-progesteron steg

Et øget niveau af hormonet 17-OH-progesteron ændrer det biokemiske billede med karakteristiske spring i glukose, en stigning i kolesterol, kortisol. Langvarig fravær af tilstrækkelig behandling forårsager alvorlige sygdomme:

  • insulinresistens (svigt i mekanismen for kroppens reaktion på frigivelse af insulin);
  • diabetes mellitus af begge typer;
  • hormonafhængig hypertension;
  • problemer med det kardiovaskulære system.

Koncentrationen af ​​hormonet 17-OH-progesteron stiger i forbindelse med sygdomme på baggrund af brugen af ​​gestagenmedicin (naturlig vækst, ikke korrigeret ved behandling). Mangel på 21-hydroxylase, 11-b-hydroxylase (enzymer til steroid syntese) manifesteres ved vækst. Konsekvenserne af medfødt hyper- / hypoplasi, neoplasmer i kirtlerne giver et lignende klinisk billede.

17 OH-progesteron er forhøjet i follikelfasen - hormonrelateret infertilitet eller uregelmæssigheder i patientens menstruationscyklus antages. Hvordan man nedsætter niveauet af hormonet, beslutter lægen.

Symptomer vises som kropshår, der begynder at vokse i overskud, men bliver tyndere på samme tid. Der er uregelmæssighed, ømhed og fravær af menstruation. Huden i ansigtet og kroppen er dækket af acne, ikke relateret til kosmetiske defekter - de behandles ved at stabilisere den generelle baggrund.

Nedsatte blodniveauer af hormonet 17-OH-progesteron

Hormonet 17-OH-progesteron kan være lavt af en række årsager. Problemet ligger i sygdomme i kønsorganet, Addisons sygdom og andre af kronisk karakter. At tage nogle østrogenholdige lægemidler sænker 17-OH-progesteron.

Mangel manifesteres af nervøsitet, hyppige humørsvingninger, menstruations uregelmæssigheder, svær hovedpine. Patienten tager hurtigt op i vægt (ikke forbundet med ændringer i diæt, livsstil).

Øgede niveauer af hormonet 17-OH-progesteron

Til vækst af 17-OH-progesteron anvendes hormonelle midler. Steroidbehandlingsregimet er blevet anvendt med succes og giver positive resultater. Stabilisering af koncentrationen af ​​17 OH-progesteron i blodet opnås ved traditionel medicin, anbefalinger til justering af kosten.

Forøgelse af 17-OH-progesteron under graviditetsplanlægning og under graviditet

Hydroxyprogesteron 17 kontrolleres under graviditetsplanlægning - hormoninduceret infertilitet er udelukket. Kvinder, der ikke har observeret hormonsvingninger tidligere, kontrollerer ikke.

For at bære et sundt barn, som ordineret af en gynækolog, er lægemiddelterapi indiceret - et betydeligt overskud af 17-OH-progesteron fører til udvikling af føtal encefalopati, dynamisk kontrol er nødvendig. Forsømmelse af ordineret behandling under graviditet truer føtal patologier, abort, frossen (uudviklet) graviditet.

Boosting 17-OH-progesteron naturligt

Oxyprogesteron 17 stiger naturligt, behandlingsregimen er aftalt af lægen. Medicin suppleres med urtemedicin, traditionelle medicinopskrifter.

Færdige urteinfusioner sælges på apoteker. Før brug skal du sikre dig, at de ikke forårsager en allergisk reaktion. Afkog, infusioner af gestageniske planter indtages fra midten af ​​cyklussen. Midlerne tages maksimalt 10 dage i træk, hvorefter der tages en pause indtil midten af ​​den næste cyklus.

Forøgelse af 17-OH-progesteron med ernæring

Indholdet af 17-OH-progesteron normaliseres af en række fødevarer. Overholdelse af anbefalingerne om korrekt ernæring har en positiv effekt, forbedrer psyko-følelsesmæssig tilstand, udseende, velvære. Anbefalet forbrug af rent vand - 30 ml / kg legemsvægt.

Nyttig fiskemenu: laks, tun, torsk, rig på OMEGA-3 fedtsyrer. Umættede fedtstoffer findes i nødder, frø, oliven og avocado. Zink findes i lever, kalkun, kanin, bønner og bælgfrugter. Det er nyttigt at spise mere citrusfrugter, bær.

Sådan sænkes koncentrationen af ​​17-OH-progesteron

Produkterne indeholder fytostoffer, der svarer til deres struktur til kemiske grundstoffer, der regulerer det menneskelige endokrine system. Korrektion af kosten, dagligt regime, diæt fungerer som hjælpeterapi. Søvn, hvile, stresskontrol har en gavnlig effekt på sygdomsforløbet. Ordineret efter et østrogenforløb kombineret med indtagelse af nylonsyrepræparater. Det bruges med forsigtighed - fremkalder lejlighedsvis en overfølsomhedsreaktion.

Moderne medicin er skeptisk over for korrektion af hormonforstyrrelser med folkemæssige opskrifter. Reducerer effektivt det forhøjede hormon 17 OH progesteronbehandling baseret på syntetiske hormoner (methylprednisolon, dexamethason). Behandlingsregime, dosering af lægemidler ordineres afhængigt af menstruationscyklusens faser, kliniske manifestationer. I løbet af terapien udføres kontrollen flere gange. Dynamisk kontrol med resultater gør det muligt at forudsige effektiviteten af ​​behandlingen og justere doseringen af ​​medicin.

Top
Drenge, piger
0 - 4 uger.50.4
4-8 uger.5.7 - 29.4
8-12 uger.0,3 - 12,0
12 uger - 1 g.