Kategori

Interessante Artikler

1 Jod
Ioniseret calcium i blodet
2 Hypofysen
Lavt testosteron hos kvinder: symptomer, behandling
3 Strubehoved
Din healer
4 Test
Øget calcium i blodet forårsager, hvad betyder dette, hvad der er farligt, behandling
5 Jod
Halskræft
Image
Vigtigste // Jod

Vores eksperter


Magasinet blev oprettet for at hjælpe dig i vanskelige tider, når du eller dine kære står over for en eller anden form for helbredsproblem!
Allegology.ru kan blive din hovedassistent på vej til sundhed og godt humør! Nyttige artikler hjælper dig med at løse hudproblemer, fedme, forkølelse og fortælle dig, hvad du skal gøre med problemer med led, vener og syn. I artiklerne finder du hemmelighederne om, hvordan man kan bevare skønhed og ungdom i alle aldre! Men mænd gik heller ikke ubemærket hen! Der er en hel sektion for dem, hvor de kan finde mange nyttige anbefalinger og rådgivning om den mandlige del og ikke kun!
Alle oplysninger på webstedet er opdaterede og tilgængelige 24/7. Artikler opdateres konstant og gennemgås af eksperter inden for det medicinske område. Men under alle omstændigheder skal du altid huske, du skal aldrig selvmedicinere, det er bedre at kontakte din læge!

17-OH-progesteron hos kvinder: normale værdier og behandling for abnormiteter

17-OH-progesteron hos kvinder produceres i binyrerne, gonaderne og placenta. Det syntetiseres fra progesteron og omdannes under virkning af specifikke enzymer til glukokortikoider, mineralokortikoider og kønshormoner. Dens indhold i blodet varierer meget afhængigt af tidspunktet på dagen, alderen, menstruationscyklusens fase, graviditet, medicinindtagelse.

En stigning eller et fald i 17-OH-progesteron hos kvinder forekommer med sygdomme som medfødt binyrehyperplasi, Addisons sygdom, binyre- eller ovarietumorer.

  • 1 Fysiologiske årsager til niveauændringer
  • 2 Laboratorieanalyse
  • 3 Nedsatte hormonniveauer (Addisons sygdom)
  • 4 Øget hormonindhold
    • 4.1 Medfødt hyperplasi af binyrebarken
      • 4.1.1 Kliniske manifestationer
    • 4.2 Behandling
      • 4.2.1 Glukokortikoider
      • 4.2.2 Mineralokortikoider
      • 4.2.3 Antiandrogene lægemidler eller kombinerede orale svangerskabsforebyggende midler (COC'er)
      • 4.2.4 Antihypertensive stoffer
      • 4.2.5 Traditionel medicin
      • 4.2.6 Kost

Fysiologiske faktorer, der ændrer niveauet af 17-OH-progesteron hos kvinder:

  • tid på dagen - maksimalt niveau om morgenen, reduceret om aftenen og minimum om natten
  • alder - straks efter fødslen er niveauet af hormonet højt, falder inden for 1 uge efter livet og forbliver lavt gennem hele barndomsperioden, det stiger kun igen i puberteten;
  • menstruationscyklus - i den første (follikulære) fase er hormonniveauet lavt, midt i cyklussen begynder det at vokse og forbliver på sit maksimale gennem den anden (luteale) fase;
  • graviditet - under graviditet øges koncentrationen, da moderkagen begynder at producere yderligere progesteron, som er "forløberen" for 17-OH-progesteron;
  • medicin - at tage stoffer, der indeholder progesteron, som et resultat også øger niveauet af 17-OH-progesteron i blodet.

Indikationer til laboratoriebestemmelse af 17-OH-progesteron er:

  • menstruations uregelmæssigheder og infertilitet hos kvinder;
  • hirsutisme - vækst af hår på en kvindes ansigt og krop i henhold til det mandlige mønster;
  • diagnostik og kontrol af effektiviteten af ​​behandlingen af ​​forstørret binyrebark;
  • identificerede masser af binyrerne.

Forberedelse og regler for analyse:

  • blod tages den 3. dag i menstruationscyklussen;
  • det anbefales at donere blod om morgenen fra 8 til 11 timer på tom mave (mindst 8 og ikke mere end 11 timers faste);
  • udelukke fysisk aktivitet og alkoholforbrug dagen før undersøgelsen;
  • ryger ikke en time før testen.

Normale værdier for 17-OH-progesteron hos kvinder:

Alder / fase af menstruationscyklus / svangerskabsalderHormonnorm i nnmol / lHormonhastighed i ng / ml
Nyfødt0,7-2,30,23-0,75
Børn0,1-2,70,03-0,89
Pubertet0,1-7,00,03-2,3
Follikulær fase0,2-2,40,07-0,79
Luteal fase0,9-8,70,30-2,85
Overgangsalderen0,12-7,00,04-2,30
Jeg graviditet trimester1.0-2.310,33-0,76
II trimester af graviditeten1,65-4,620,54-1,52
III graviditetens trimester1.98-11.880,65-3,92

Dette er kronisk binyreinsufficiens forårsaget af dannelsen af ​​autoantistoffer i kroppen og ødelæggelse af binyrebarken. Den største forskel fra medfødt binyrehyperplasi er, at der i Addisons sygdom er mangel på glukokortikoider, mineralokortikoider og kønshormoner. Det kliniske billede er i overensstemmelse med hormonmangel.

Hovedprincippet for behandling, som med et forhøjet hormonniveau, er hormonbehandling. Den eneste grundlæggende forskel er, at hoveddosen ordineres ikke om aftenen, men om morgenen for at simulere den fysiologiske rytme af hormonsekretion.

17-OH-progesteron hos kvinder øges i følgende patologier:

  • Medfødt hyperplasi i binyrebarken (oftest)
  • Tumorer i binyrerne eller æggestokkene (meget sjældne).

Den mest almindelige årsag til en patologisk stigning i 17-OH-progesteron i blodet. Det er en arvelig sygdom, der er forårsaget af en mangel på et af enzymerne - 21-hydroxylase, 17-alpha-hydroxylase og 11-beta-hydroxylase. Under indflydelse af disse enzymer omdannes 17-OH-progesteron til glukokortikoider (cortisol), mineralokortikoider (aldosteron) og mandlige kønshormoner (androgener), som er ansvarlige for vand-saltmetabolisme, metabolisme af proteiner, fedt og kulhydrater, regulering af blodtryk, kroppens reaktion på stress, pubertet og mere.

Kvinder lider af denne sygdom 5 gange oftere end mænd.

Afhængig af manglen på et bestemt enzym udvikler en mangel eller overskud af visse hormoner:

  • Mangel på 21-hydroxylase (forekommer i 95% af tilfældene) - mangel på glukokortikoider og mineralokortikoider, androgenoverskud. Der er muligvis kun et overskud af androgener (den såkaldte ikke-klassiske form).
  • 11-beta-hydroxylase-mangel - glukokortikoidinsufficiens, mineralokortikoid og androgenoverskud.
  • Mangel på 17-alfa-hydroxylase - mangel på glukokortikoider og androgener, overskud af mineralokortikoider.

Symptomer på glukokortikoidmangel:

  • mørkfarvning af huden og slimhinderne, især udtalt i området med hudfoldninger (palmer, armhuler, albuer, lyske);
  • muskelsvaghed og smerte
  • et fald i blodsukkerniveauet ledsaget af en konstant sultfølelse, rysten i kroppen, sveden og hurtig hjerterytme
  • vægttab.

Mineralokortikoidmangel symptomer:

  • trang til salt mad;
  • lavt blodtryk - generel svaghed, svimmelhed, besvimelse
  • kvalme, opkastning
  • diarré;
  • dehydrering
  • hjerterytmeforstyrrelser.

Symptomer på et overskud af mineralokortikoider:

  • forhøjet blodtryk - hovedpine, tyngde i hovedet;
  • muskelkramper.

Symptomer på en overflod af androgener hos kvinder:

  • hår i ansigtet og kroppen i det mandlige mønster
  • acceleration af puberteten
  • acne - almindelige bumser eller acne, svære at reagere på kosmetiske behandlinger;
  • krænkelse af menstruationscyklussen op til fuldstændig fravær af menstruation
  • infertilitet
  • abort;

Grundlaget for behandling af medfødt dysplasi i binyrebarken er erstatningsterapi med glukokortikoid og mineralokortikoid medicin afhængigt af manglen på visse hormoner. Hoveddosis tages om aftenen for mere effektiv undertrykkelse af androgensyntese.

Substitutionsterapi er livslang og annulleres under ingen omstændigheder.

Glukokortikoidpræparater:

  • Hydrocortison (Cortef) er det valgte lægemiddel;
  • Prednisolon;
  • Dexamethason;
  • Methylprednisolon (Metipred).

Ved langvarig brug af glukokortikoider er det muligt at udvikle Itsenko-Cushing-lægemiddelsyndromet.

Symptomer på Itsenko-Cushings medikamentsyndrom:

  • fedme
  • forhøjet blodsukker (kaldet steroiddiabetes)
  • striae - lilla-lyserøde strækninger på maven
  • osteoporose;
  • dannelsen af ​​mavesår eller duodenalt sår
  • lav resistens over for infektionssygdomme.

For at undgå udvikling af Itsenko-Cushings lægemiddelsyndrom er det nødvendigt nøjagtigt at overvåge den dosis, som lægen har ordineret, og konstant overvåge kropsvægt og blodsukkerniveau.

Det eneste mineralokortikoidlægemiddel er Fludrocortison (Cortineff).

Mens du tager Fludcocortison, skal du overvåge blodtryk, kalium og natrium i blodet. Når du planlægger en graviditet, skal du informere din læge om dette for at justere doseringen i de tidlige stadier..

Disse lægemidler undertrykker produktionen af ​​androgener og bruges i den ikke-klassiske form af medfødt binyrehyperplasi.

Mest populære stoffer:

  • Cyproterone (Androkur);
  • Finasteride (Penester);
  • Ethinyløstradiol + Chlormadinon (Belara);
  • Ethinyløstradiol + Drospirenon (Midiana).

Disse lægemidler kan beskadige leveren og forårsage hyperkoagulerbarhed (blodfortykning), derfor er det nødvendigt, når du tager dem, regelmæssigt at tage en biokemisk blodprøve og et koagulogram..

Ved planlægning af graviditet ordineres patienter med glukokortikoid erstatningsterapi: dette er nødvendigt for at forhindre spontane aborter. Alle stoffer kan bruges undtagen Dexamethason.

Da et overskud af mineralokortikoider øger blodtrykket, er det nødvendigt at bruge stoffer, der reducerer det.

De foretrukne er:

  • Amlodipin (Tenox);
  • Nifedipin (Corinfar).

Et nedsat niveau af 17-OH-progesteron er ikke mindre farligt end et øget niveau. Derfor skal alle recepter og anbefalinger vedrørende behandling af dette problem ordineres af en læge..

Behandling med folkemedicin kan på ingen måde være en komplet erstatning for ovennævnte hormonelle lægemidler og er kun tilladt som hjælpeterapi.

Traditionelle medicinopskrifter:

  • Lakridsrod te. Hæld 2 liter vand i en gryde og kog. Tilsæt 3-4 teskefulde lakridsrod og kog i 3 minutter. Insister 7 timer, og sil derefter. Tag 100 ml 3 gange om dagen med måltider;
  • Urte samling. Hæld 1,5-2 liter vand, tilsæt 1 spsk persille, mælkebøtte, enebær, elskov. Kog i 30 minutter. Insister 4 timer og spænd. Drik 200 ml 3 gange om dagen
  • Solbær. Hæld 500 ml vand, kog, tilsæt 2 spiseskefulde solbærblade. Kog i 10 minutter. Insister 1,5-2 timer og dræn. Drik 1/4 kop 3 gange om dagen.

Med et øget niveau af 17-OH-progesteron anbefales det at reducere forbruget af fødevarer med højt proteinindhold (oksekød, gæret mælk, bælgfrugter) og kolesterol (svinefedt, æg, konfekture og melprodukter).

Det anbefales at spise flere fødevarer, der indeholder naturlige kulhydrater:

  • kartofler;
  • grønne ærter;
  • gulerødder.

Grønne vil også være nyttige:

  • persille;
  • dild;
  • salater;
  • grønne løg.

Frugter har vist sig godt i diætbehandling:

  • æbler;
  • pærer;
  • blommer;
  • bananer.

Tørret frugtkompott hjælper desuden med at genoprette en svækket krop.

17-en progesteron er forhøjet i follikulær fase

17-OH-progesteron er vigtigt for kvinders sundhed. Dens syntese, ligesom DHEA, forekommer hovedsageligt i binyrerne under påvirkning af visse enzymer. Hvad er hormonet progesteron 17-OH ansvarligt for hos kvinder? Først og fremmest i menstruationscyklussen. 17-OH-progesteron tilvejebringer den rigtige mængde androstenedion og cortisol. Det påvirker ligesom prolactin reproduktionen af ​​kvinder og det vellykkede graviditetsforløb..

Hvorfor stiger 17-OH i follikelfasen??

Specialister skal ofte håndtere en sådan situation, når 17-OH progesteron øges i follikulær fase. Analysen er ordineret til behandling af lidelser, der påvirker reproduktionskapacitet. Det kan også udføres som en forebyggende foranstaltning. En lille stigning i hormonet giver ikke bekymring blandt specialister. Normalt øges 17-OH under graviditet såvel som startende fra midten af ​​cyklusens luteale fase.

En alvorlig stigning i dette hormon observeres under følgende tilstande og sygdomme:

  • Binyrerne og æggestokkene;
  • Hyperplasi af binyrebarken af ​​den medfødte type;
  • Fejl i den månedlige cyklus

Hvis kvinder har øget progesteron, skal årsagerne findes. I ungdomsårene kan disse hormonelle stigninger føre til hirsutisme, når piger har ekstra hår. Kvinder, der planlægger at blive gravide, rådes til at kontrollere værdien af ​​17-OH progesteron, fordi dets ophobning i kroppen fører til den aktive syntese af testosteron, som kan fremkalde en trussel om abort, svigtende graviditet og udseendet af andre ubehagelige konsekvenser.

Funktioner i analysen

Det anbefales at bestemme niveauet af hormonet under laboratoriediagnostik strengt om morgenen, når dets niveau øges. Diagnostiser i begyndelsen af ​​kvindecyklussen. På andre tidspunkter vil forskningen være uinformativ. Analysen tages før måltider. Dagen før bør der ikke være stress, ellers påvirker det mængden af ​​hormonet i blodet.

I stressende situationer, når en følelse af frygt vises, øges niveauet af 17-OH-progesteron, uden hvilket cortisol ikke produceres.

Cortisol er igen en regulator for energibalance og giver styrke til at håndtere overraskelser, især - stress. Derfor skal bestemmelsen af ​​det reelle niveau af 17-OH-progesteron udføres med en jævn psyko-følelsesmæssig tilstand. Erfaringer og bekymringer er kontraindiceret et par dage før den forventede undersøgelsesdag..

Progesteronhastigheden er forskellig for kvinder i forskellige faser af kvindecyklussen. Den maksimale værdi observeres om morgenen, i løbet af dagen falder hormonets niveau normalt.

Analysen ordineres hovedsageligt til mistanke om hyperplasi i binyrebarken og til kvindelig infertilitet. Diagnostik giver dig mulighed for at stille den korrekte diagnose og vælge et behandlingsregime. Nogle eksperter anbefaler at gennemføre en undersøgelse for alle kvinder, der har planer om en tidlig undfangelse, især hvis der er frosne graviditeter, aborter og tilfælde af for tidlig fødsel i anamnese.

Symptomer på øgede 17-OH progesteronniveauer

Da 17-OH progesteron i det væsentlige er et steroid, når det stiger, opstår symptomer på hirsutisme - en grov stemme, øget hårvækst, en ændring i figurens struktur. Menstruation kommer ikke eller er uregelmæssige. Det er umuligt ikke at lægge mærke til disse tegn..

Hvis hår vokser meget, især på baggrund af problemer med undfangelse og en krænkelse af cyklussen, skal du ikke nægte lægenes hjælp. De udfører de nødvendige diagnostiske procedurer og ordinerer effektiv behandling. Korrektion af et øget hormonniveau skal startes rettidigt, indtil der kommer irreversible sundhedsmæssige konsekvenser.

En stigning i 17-OH progesteron påvirker hudens tilstand negativt - det kan blive for fedtet som et resultat af den aktive produktion af talg. Dette fører til multiplikation af infektiøse patogener og dannelsen af ​​en inflammatorisk reaktion i form af acne og acne..

Akkumuleringen af ​​17-OH progesteron truer altid med en stigning i testosteron - det mandlige kønshormon og en stigning i cortisol. En kraftig stigning i energiforbruget kan føre til udgifter til alle kropsressourcer og svækkelse af immunsystemet. Derfor er det nødvendigt at håndtere det høje niveau af 17-OH på en kompetent og rettidig måde. Det er meget uønsket at bruge selvmedicinering, da det kan være farligt at tage hormonelle lægemidler og andre alvorlige lægemidler uden tilsyn af en specialist, og dette fører ofte til en stigning i sygdommens patologiske manifestationer..

Behandlingsfunktioner

Kvinder med forhøjet progesteron har brug for hormonel tilpasning. Ofte ordinerer læger methylprednisolon (metipred), i nærværelse af cyster, ordinerer eksperter duphaston i flere cyklusser. Nogle gange er det nok at bruge p-piller til at normalisere situationen. Behandlingsregimen og specifikke lægemidler vælges kun af en læge. Det er ham, der kender alle funktionerne i kvindens reproduktive system, forskningsresultaterne. Dette giver dig mulighed for at vælge den mest effektive medicin til en bestemt patient..

Er det muligt at reducere progesteron ved hjælp af folkemetoder?

At reducere progesteron ved hjælp af folkemetoder er populært blandt kvinder i den reproduktive alder. Ofte skaber dette problem forhindringer i løbet af graviditeten, især hvis der desuden opdages polycystisk sygdom. Folkemedicin har hormonel aktivitet, især de har en antiandrogen virkning og sænker testosteronniveauerne.

Dværgpalmen betragtes med rette som en af ​​de mest effektive antiandrogenplanter. Ekstrakter, kosttilskud er fremstillet af det og ordineret til polycystisk sygdom og et højt niveau af 17-OH progesteron. Dværgpalmen lindrer desuden symptomerne på betændelse fra de indre kønsorganer ganske godt, har en decongestant, vasobeskyttende virkning. Kvinder rådes til at bruge ekstraktet i anden halvdel af menstruationscyklussen, når niveauet af dette hormon øges.

Sort cohosh (cimicifuga) har en udtalt antiandrogen virkning. Denne flerårige urt reducerer forekomsten af ​​hirsutisme hos kvinder, der har hormonforstyrrelser og vedvarende høje testosteronniveauer. Planter som lakrids og undvigende pæon har også antiandrogene virkninger..

Når de bruges sammen, kan du forbedre kvinders sundhed betydeligt, reducere manifestationer af mastopati, fibroider, polycystisk sygdom og andre sygdomme fremkaldt af hormonelle lidelser. Pæon og lakrids reducerer sværhedsgraden af ​​hirsutisme.

Kvinder med hormonelle lidelser og høje progesteronniveauer rådes til at bruge vitaminer med zink. Zink er et kraftigt naturligt antiandrogen, der bremser eller blokerer omdannelsen af ​​testosteron til dihydrotestosteron. For at opnå maksimal antiandrogen effekt anbefales det at kombinere zink med B-vitaminer.

17-OH progesteron steg

Hormonet 17-hydroxyprogesteron (17-OHP) tilhører gruppen af ​​steroidhormoner og er et mellemliggende metabolisk produkt. Et mindre progestin har tendens til at blive omdannet til testosteron, det er også det vigtigste for et af de vigtigste hormoner - kortisol.

17-OH progesteron er ikke et komplet hormon; men hvis dette produkt er fraværende, vil MC-kæden være ubrugelig. Af værdien af ​​dette mellemprodukt bestemmer læger dagen for menstruationscyklussen. Hvis 17-OH-progesteron er forhøjet, kan kvindens krop forberede sig på graviditet, eller der er lidelser i kroppen, som 17-hydroxyprogesteron er ansvarlig for.

Menstruation

Menstruation er en cyklisk, ordnet udledning af livmoderslimhinden som reaktion på interaktionen mellem hormoner produceret af hypothalamus, hypofysen og æggestokkene. Den kvindelige cyklus er opdelt i to faser: follikulær (proliferativ, FF) og luteal (sekretorisk). Varigheden er antallet af dage mellem den første blødning og den næste.

Den gennemsnitlige varighed af menstruationscyklussen er 28-30 dage. Patienter med MC mindre end 21 dage diagnosticeres med polymenoré og mere end 35 dage med oligomenoré.

Under menstruationscyklussen mister en kvinde op til 30 ml blod, hvis volumenet overstiger 80 ml, kræves øjeblikkelig diagnose og behandling.

FF begynder med den første optræden af ​​kritiske dage, fortsætter indtil starten af ​​processen med frigivelse af ægget. Det er kendetegnet ved follikulær dannelse, hvilket fører til østrogenstimuleret proliferation af endometrium (livmoderforing).

LH-stigningen (luteiniserende hormon) udløses af en kraftig stigning i østradiol produceret af den fremherskende follikel og fører til ægløsning. På dette tidspunkt stimuleres granulosaceller, og progesteron syntetiseres, hvilket er ansvarligt for stigningen i FSH (follikelstimulerende hormon) i den midterste cyklus. Derudover stimulerer frigivelsen af ​​LH genoptagelsen af ​​meiose og afslutningen af ​​divisionsreduktionen i oocytten med frigivelsen af ​​det første corpus luteum (corpus luteum).

Lutealfasen er relativt konstant hos alle kvinder, dens varighed er 14 dage. Variationen i cyklelængden skyldes forskellen på follikulær fase, som kan variere fra 10 til 16 dage.

Hvis undfangelse ikke forekommer, begynder koncentrationen af ​​hormonet at falde, og der opstår menstruationsblødning..

Indflydelse

17-SNP progestin adskiller sig fra almindelig progesteron ved hjælp af en yderligere hydroxylradikal ved det 17. carbonatom i steroidskelettet i molekylet.

Dette mellemprodukt er ansvarlig for fastgørelsen af ​​embryoet til livmoderhinden, regulerer væksten i det reproduktive organ under graviditeten. 17-hydroxyprogesteron hæmmer også livmoderens muskelaktivitet for at udelukke spontan abort.

Det hjælper med at hæve blodtrykket og forbereder æggelederne til overførslen af ​​ægget.

Dette hormon påvirker hovedsageligt kroppens reproduktive funktion, det øger BTT, virker på centralnervesystemet og forårsager nogle adfærdsmæssige træk i præmenstruel periode.

Forstørrelse

Koncentrationen af ​​mellemproduktet afhænger af MC-fasen og damens alder. Under puberteten er progesteron 17-oh forhøjet, hormonet stiger hurtigt og hjælper menstruationscyklussen med at normalisere.

Hvis 17-OH progesteron er forhøjet, kan flere tilstande udløse denne tilstand. Den første er menstruationscyklussen. 17. progesteron hos kvinder øges under graviditet. Disse forhold betragtes som normale..

Den første gruppe inkluderer også en stigning i 17-OH-progesteron, hvis grunde til inddragelse kan indikere følgende forhold:

  • nedsat binyres funktion
  • brug af stoffer baseret på et mindre progestin;
  • ovarieforstyrrelser.

Den anden gruppe inkluderer grunde, der indikerer de kvindelige krops fysiologiske reaktioner. Hormonet 17-OH progesteron er forhøjet hos kvinder, der er i konstant depression og frygt, der regelmæssigt oplever stress.

Under en stressende situation frigives en ultrahøj koncentration af et mindre gestagen og andre hormoner i kvindens blod, som aktiverer hele muskelsystemet.

Faktorer, der påvirker stigningen i 17-hydroxyprogesteron under FF
FF er kendetegnet ved en lav basaltemperatur og vigtigere, udviklingen af ​​follikler. Et fald i steroidproduktion af corpus luteum og et kraftigt fald i inhibin A gør det muligt for FSH at blive stimuleret i løbet af de sidste par dage af menstruationscyklussen.

Forøgelsen af ​​FSH giver dig mulighed for at få det krævede antal follikler i æggestokkene, hvoraf den ene er beregnet til ægløsning. På den 8. dag i cyklussen undertrykker den dominerende follikel modningen af ​​andre ovariefollikler.

Under FF øges serumøstradiol (E2) niveauer, og antallet af granulosaceller øges også. En stigning i FSH under den sene luteale fase fører til en stigning i antallet af follikelstimulerende hormonreceptorer og i sidste ende til en stigning i udskillelsen af ​​østradiol af granulosaceller.

I nærværelse af E2 stimulerer FSH dannelsen af ​​granulosacelle LH-receptorer, som tillader frigivelse af små mængder progesteron og 17-SNP, hvilket kan have en positiv effekt på den østrogen-primede hypofyse for at øge luteiniserende hormon.

En stigning i LH fører til ødelæggelse af granulosa-celleforbindelser, genindføring af oocytten i diploft-stadiet af profase 1 af meiose, så opstår folliklerbrud, og oocytten bevæger sig ind i livmoderhulen. Det er i FF, at ægget bliver til et foster, der udvikler sig

Hastigheden af ​​sekundært progestin på dette tidspunkt skal være 0,32-2,23 nmol / l. Hvis 17-OH progesteron øges i follikelfasen, indikerer dette en overdreven ophobning af det mandlige kønshormon i kroppen.

Hvis 17-OH progesteron og testosteron hæves på samme tid, diagnosticerer lægen infertilitet. Med en øget mængde af begge hormoner vil et ægtepar ikke være i stand til at blive gravid naturligt, ovulationsfasen kan muligvis ikke forekomme. I dette tilfælde øges varigheden af ​​MC normalt.

Hvis 17-OH progesteron øges i follikelfasen 5-6 gange, kan det betyde, at der ikke er nogen menstruationsblødning i 2-3 måneder. Ved en koncentration på mere end 15 nmol / L kræves øjeblikkelig kontakt med en endokrinolog.

17-OH progesteron er forhøjet i follikelfasen - årsager:

  • svulster i æggestokkene eller binyrerne;
  • infertilitet
  • acne i ansigtet
  • diabetes;
  • hyperhidrose.
  • Derudover kan hyperprogesteronæmi i FF indikere OHCN.

Faktorer

Efter ægløsning fortsætter de resterende granulosa-celler, der ikke frigøres fra oocytten, med at vokse, vakuumeres i udseende og begynder at akkumulere et gult pigment kaldet lutein. Luteiniserede granulosa-celler kombineres med nydannede theca-celler og det omgivende stroma i æggestokken for at blive den såkaldte corpus luteum (corpus luteum). Det er et overgangsendokrin organ, der overvejende udskiller progesteron, hovedfunktionen er at forberede endometrium til implantation af en befrugtet oocyt.

Basalaminen opløses, og kapillærer trænger ind i granulosa-laget af celler som reaktion på sekretionen af ​​angiogene faktorer. Toppen af ​​vaskularisering (det stadium, hvor dannelsen af ​​nye blodkapillærer i vævet forekommer) noteres 8-9 dage efter ægløsning. Denne gang svarer også til det maksimale serumprogesteron- og østradiolniveauer. Levetiden for corpus luteum afhænger af konstant LH-støtte. Hvis graviditet ikke forekommer, gennemgår corpus luteum luteolyse (resorption) under indflydelse af østradiol og prostaglandiner og danner arvæv på stedet for corpus luteum.

I de tidlige stadier producerer corpus luteum progesteron i koncentrationer, der er nødvendige i løbet af en normal graviditet. Den følgende koncentration af et mindre progestin i lutealfasen betragtes som normal - 6,99-56 nmol / L.

Sekretionen af ​​progesteron og østradiol i lutealfasen er episodisk og korrelerer tæt med impulser af LH-sekretion. Frekvensen og amplituden af ​​luteiniserende hormonsekretion under follikulær fase regulerer den efterfølgende Lf-funktion og er i overensstemmelse med LH's regulatoriske rolle under LF..

Nu bliver det klart, at hvis 17-OH progesteron hæves i lutealfasen, vil det dreje sig om graviditetens begyndelse. Men ud over vellykket befrugtning kan en stigning i koncentrationen af ​​et mindre progestin indikere udviklingen af ​​patologiske lidelser. Du bør overveje dette, hvis graviditet ikke har fundet sted, og 17-OH progesteron af en eller anden grund øges.

Årsager til øget 17-OH progesteron hos kvinder under Lf:

  • corpus luteum cyste;
  • OMT cyste;
  • nyrerne har mistet evnen til delvist eller fuldstændigt at udskille urin;
  • dysfunktion i leveren
  • udledning af blod fra livmoderen
  • cystisk drift.

Opmærksomhed! Det er kun muligt at tale om eksisterende sygdomme, hvis hyperprogesteronæmi registreres i den tredje eller i alle faser af menstruationscyklussen.

Hvis en kvinde har hyperprogesteronæmi, skal alt gøres så hurtigt som muligt for at rette kroppens tilstand og komme sig. Men selvmedicinering anbefales på ingen måde: dette kan yderligere forværre tilstanden.

Tegn

Karakteren af ​​tegnene for hver kvinde er individuel, det afhænger af koncentrationen af ​​progesteron i blodet og kroppens generelle tilstand. Med hyperprogesteronæmi er der øget ophidselse, irritabilitet, depressive tilstande.

Når 17-OH progesteron er forhøjet, kan symptomerne være som følger:

  • en følelse af fordybelse i brystet
  • brystkirtlerne bliver smertefulde og ømme ved palpation;
  • kvindens vægt stiger
  • tarmproblemer
  • i ansigtet vises, tidligere ikke forstyrrende, acne;
  • benene begynder at svulme op.

I denne periode bliver kvinder hurtigt trætte, oplever svimmelhed, migræne vises oftere. Derudover falder hukommelseskoncentrationen, angst vises. Sandsynligheden for panikanfald er ikke udelukket.

Med hyperprogesteronæmi, lav en aftale med en gynækolog og endokrinolog. Denne overtrædelse kan forårsage adskillige endokrine sygdomme, så du bør kontrollere kroppen grundigt.

Effekter

Hvis 17-OH-progesteron er højt i en bestemt fase, og der ikke er tegn på graviditet, skal du konsultere din læge for at starte behandlingen hurtigst muligt og for at udelukke udviklingen af ​​bivirkninger.

Enhver kvinde har et ansvar for at vide, hvad dette mindre progestin har effekt på. Hvis hormonet 17-OH progesteron er overvurderet, hvad påvirker det så??

Dette har en meget dårlig effekt på menneskelig hjerneaktivitet. Et mellemprodukt syntetiseret i binyrebarken påvirker hjernens regioner, der er ansvarlige for hukommelsen, hypothalamus.

Derudover har dette hormon en negativ effekt på et antal receptorer og enzymer, der er ansvarlige for smag, glæde, glæde og nydelse. Hvis stigningen i 17-OH progesteron i blodet fortsætter, begynder kvinden at lide af psykiske lidelser, oftere bliver hendes depression mærkbar.

Behandling

Lægemiddelbehandlingsregimen vælges individuelt, gynækolog eller endokrinolog er primært afhængig af de opnåede testresultater. Behandling for en stigning i 17-OH progesteron er ofte baseret på brugen af ​​orale svangerskabsforebyggende midler, der indeholder en specifik kombination af hormoner.

Repræsentanter for disse fonde er:

  • Yarina;
  • Janine;
  • Anteovin;
  • Diane-35.

Hvert lægemiddel har nogle bivirkninger og kontraindikationer. Derfor er brugen af ​​medicin uden lægelig rådgivning umulig..

Progesteronhæmmeren Epostan ordineres for at korrigere hormonniveauerne lidt sjældnere, det er mindre effektivt.

Også hormonelle lægemidler ordineres til behandling af denne tilstand. De bør ikke tages af gravide kvinder Dexamethason ordineres ofte til forhøjet 17-OH progesteron. Også god til at sænke methylprednisolon.

Narkotikabehandling kan sigte mod at slippe af med årsagen til sygdommen. For eksempel ordineres orale svangerskabsforebyggende midler til cyster, og kortikosteroidhormoner ordineres til nyresvigt og binyredysfunktion..

Også behandling kan være hurtig. Sådanne foranstaltninger træffes, hvis cysten ikke løser sig selv. Lægen udfører fjernelsen af ​​selve formationen eller resektion af æggestokken. Derefter ordineres medicinbehandling for at forhindre den inflammatoriske proces, penetration af infektion og gendanne kvindens menstruationscyklus..

Folkens

Ud over medicin, hvis behandling med 17-OH progesteron er forhøjet, kan behandlingen baseres på brugen af ​​traditionel medicin. Naturen er rig på lægeplanter, der har bevist sig i tilfælde af hyperprogesteronæmi af forskellig oprindelse..

Patienter stiller ofte lægerne spørgsmålet: ”Hvordan sænkes 17-OH progesteron med folkemedicin? Vil de hjælpe? " Det vil ikke være muligt at give et nøjagtigt svar, fordi kroppen er unik, i det ene tilfælde hjælper opskrifterne med at genoprette koncentrationen af ​​hormonet, i det andet ikke.

Når du prøver hjemmemediciner, skal du stole på feedback fra kvinder, der har prøvet dem. Det er også nødvendigt at donere blod til analyse for at kontrollere effektiviteten af ​​medicinen. Udskift opskriften om nødvendigt med en anden.

17-OH progesteron og forstærkningsbehandling med folkemedicin - opskrifter:

  • Tag 15-20 g røneblomster, hæld 370 ml kogende vand. Lægemidlet insisteres i 60 minutter og filtreres derefter. Drik 120 ml efter et måltid.
  • Rowan bær i mængden af ​​2 dessertsked koges over svag varme i 25 minutter. Bouillon filtreres, tages på fuld mave, 100 ml 2-4 gange om dagen. Behandlingsvarigheden er 14 dage.
  • Nellike blomster og knopper, ordentligt forberedt, har en positiv effekt på kroppen i behandlingen af ​​hudpatologier, der har provokeret hyperprogesteronæmi. Først fremstilles en blanding, der består af den samme mængde blomster- og fedeknopper. En spiseskefuld af samlingen hældes i 350 ml kogende vand. Lægemidlet insisteres i et kvarter. Drik 3 tsk. på tom mave 3-4 gange om dagen. Det skal behandles med et sådant middel i mindst 7 dage..
  • Slib 4 dessert skeer gulerodsfrø, hæld 650 ml kogende vand. Insister medicinen på et mørkt sted i 24 timer. Efter at opløsningen er filtreret, drikker de 200 ml flere gange om dagen.
  • Livmoders stilk normaliserer produktionen af ​​kønshormonet. Det males i en kaffekværn, brygget i proportioner på 1 spsk. pr. glas. Drik 100 ml to gange dagligt.

17-OH progesteron, hvis det er forhøjet, kan sænkes med folkemedicin. Den nøjagtige proces til forberedelse, anvendelse og dosering af medicinske urter skal dog følges..

Kost

Kosten hjælper kun lidt med at korrigere niveauet af hormonet i blodet, men i kombination med folkemedicin og medicin kan du opnå positive resultater meget hurtigere.

For hyperprogesteronæmi, begræns proteinindtag.

Ved hyperprogesteronæmi anbefales det at indtage flere kulhydrater. Disse produkter inkluderer kartofler, gulerødder, persille, løg, ærter og rødbeder. Frugt og tørret frugt er også tilladt.

Kostfoder erstatter ikke hovedbehandlingen på nogen måde, men er kun en tilføjelse til den. Derfor bør du ikke stole på diæt alene..

Høje hormonniveauer 17 han progesteron, hvordan man sænker

En vedvarende stigning i 17 progesteron er tegn på hormonelle lidelser, tilstedeværelsen af ​​patologier. Ved planlægning af graviditet er stoffets koncentration medtaget på listen over tests for at bestemme hormonstatus.

  • 1 Årsager til en stigning i koncentrationen på 17 oh progesteron
  • 2 Forøgelse af niveauet af hydroxyprogesteron i cyklusens follikulære fase
  • 3 Symptomer på forhøjet hydroxyprogesteron
  • 4 måder at sænke 17. progestin niveauer

17 oh progesteron er en metabolit (mellemprodukt), der dannes i kæden af ​​biokemiske reaktioner ved syntese af hormoner i binyrerne, kirtler. Hos kvinder produceres det i ubetydelige mængder, men nytten af ​​den reproduktive funktion afhænger af den..

Årsagerne til stigningen i koncentrationen af ​​17 oh progesteron

Alle årsager til stigningen i koncentrationen af ​​17-OH er opdelt i patologisk og fysiologisk. Den første gruppe inkluderer:

  • Medfødt hyperplasi (overskydende vævsdannelse) i binyrerne;
  • mangel på enzymer involveret i syntesen af ​​cortisol, steroidhormoner aldosteron (21-hydroxylase, 11beta-hydroxylase);
  • svulster i æggestokkene og binyrerne.

En stigning i hydroxyprogesteron under graviditet er et normalt fysiologisk fænomen. Moderkagen begynder at producere den. Men normerne for det aktive stof bestemmes afhængigt af graviditetsugen.

En signifikant stigning i substansen i første trimester i de sidste uger fører til selvabort, intrauterin føtal fading.

Øgede niveauer af hydroxyprogesteron i cyklusens follikulære fase

Niveauet på 17 oh progesteron i blodet afhænger af fasen (dagen) af kvindens menstruationscyklus. Den første er follikulær (FF). Det starter den første kritiske dag og fortsætter indtil ægløsning. Denne periode er kendetegnet ved en lav basaltemperatur (de laveste værdier i hvile) og follikulær modning..

På baggrund af en betydelig stigning i østrogen og FSH (follikelstimulerende hormon) i denne periode frigives en meget lille mængde progesteron og 17-OH, men det er nok til at udløse den aktive sekretion af luteiniserende hormon. Det sikrer igen, at ægget er klar til befrugtning..

Hvis 17 OH progesteron er forhøjet i follikelfasen, er dette en indikator for en overskydende mængde af det mandlige hormon i blodet. Med et samtidig overskud af koncentrationen af ​​testosteron og 17 oh progestin, drager lægen en konklusion om infertilitet.

En enkelt påvisning af en høj koncentration af 17-OH i PF er ikke altid forbundet med nedsat reproduktionsfunktion. Alvorlig stress kan være årsagen til hormonforstyrrelser. Efter et stykke tid skal du tage blodprøven igen og finde ud af det virkelige billede.

Symptomer på forhøjet hydroxyprogesteron

Responsen på øget 17OH-progesteron er individuel. Tegn på et overskud af et stof i en kvindes krop er som følger:

  • krænkelse af menstruationscyklussen (med en stigning i værdier på 5-6 gange forekommer menstruation ikke i flere måneder);
  • fordybelse af brystkirtlerne
  • øget kropsvægt
  • tarmdysfunktion
  • acne;
  • svigt i sukkerbalance
  • overskydende hårvækst
  • hævelse af benene.

Måder at sænke 17 oh progestinniveauer på

Hvis du har symptomer på høj 17-OH, vil din læge bestille en blodprøve. Efter at have udført en laboratorietest bestemmes behandlingen. For at sænke progesteron 17 oh anvendes hormonelle lægemidler. Oftere end andre ordineres dexamethason og methylprednisolon. Under behandlingen bemærker kvinder vægtøgning. Det forklares ved disse lægemiddels evne til at tilbageholde store mængder vand i kroppen..

Ved behandling af problemer med undfangelse, infertilitet, høje koncentrationer af hormoner anvendes ikke. Lægen bestemmer behandlingsregimen under hensyntagen til sygdommens symptomer og menstruationscyklusfasen. Medicin tages flere gange om dagen under hensyntagen til den tilladte daglige koncentration af det aktive stof.

Hvis der er problemer med fordøjelsessystemet, tages stoffer efter måltider. Varigheden af ​​behandlingsforløbet er 3-6 måneder. For at overvåge effektiviteten af ​​behandlingen ordinerer lægen regelmæssigt en laboratorieblodprøve.

Terapi for forhøjet hydroxyprogesteron kan omfatte kombinerede orale svangerskabsforebyggende midler: Janine, Yarina, Antheovin og andre. De indeholder en kombination af kvindelige kønshormoner og har en gavnlig virkning på hormonel status generelt.

Lægemiddelterapi er designet til at eliminere hovedårsagen til stigningen i mængden af ​​17-OH. For ovariecyster er orale svangerskabsforebyggende midler effektive, kortikosteroider ordineres til binyredysfunktion. I nogle tilfælde anvendes kirurgisk indgreb.

For eksempel udføres ovarieresektion, hvis cysten ikke forsvinder af sig selv. Postoperativ lægemiddelterapi er designet til at forhindre betændelse, infektion og genoprette livmodercyklus..

Forhøjet 17 oh progesteron behandles med folkemedicin. Effektiviteten af ​​en sådan behandling afhænger af kvindens krops individuelle egenskaber. Traditionel medicin har et tilstrækkeligt antal opskrifter. Kontrol af hormonets koncentration hjælper med at konkludere om lægemidlets effektivitet. Du kan prøve en anden opskrift, hvis det er nødvendigt. Følgende lægeplanter bruges til at sænke niveauet af hydroxyprogesteron:

  • blomster og frugter af bjergaske;
  • blomster og knopper af nelliker;
  • gulerodsfrø;
  • livmoderstamme.

Til fremstilling af afkog, infusioner er det nødvendigt at købe højkvalitets og korrekte råmaterialer, nøje følge anbefalingerne til forberedelse og administration af lægemidlet. Inden du bruger et folkemiddel, skal du konsultere din læge.

Diæt mad giver kun et positivt resultat med en integreret tilgang til terapi. I behandlingsperioden anbefales det at reducere mængden af ​​proteinfødevarer i kosten og øge kulhydratindholdet. Menuen indeholder kartofler, gulerødder, rødbeder, persille, ærter, løg. Brug af frugt og tørret frugt er tilladt

Høj 17 oh progesteron, bekræftet ved flere blodprøver taget i follikulær fase, er en indikator for abnormiteter i kroppen. Af denne grund er der problemer med undfangelse og graviditet..

17-OH progesteron er forhøjet hos en kvinde

Når der konstateres en stigning i 17 OH progesteron, når det kontrolleres den hormonelle baggrund, giver dette bekymring, især hos gravide kvinder. De, der ikke kan blive gravid, ordineres også denne undersøgelse. Hvad er 17 OH progesteron, og hvordan man bringer det tilbage til det normale?

Hvad er det?

Steroidhormoner syntetiseres i kroppen fra galdesyrer. Deres syntese er en kæde af kemiske transformationer med kompleks regulering. Kvinder kender sandsynligvis et sådant kønshormon som progesteron. Dens virkning på reproduktionssystemet er en af ​​de mekanismer, der bidrager til forberedelse til undfangelse og bevarelse af graviditet. Progesteron produceres i æggestokkene og under graviditet og i moderkagen.

Progesteronmetabolisme forekommer i æggestokkene og binyrebarken og under graviditet og i moderkagen. Med sin hydroxylering, dvs. tilsætningen af ​​OH-gruppen til det 17. carbonatom, 17 oh progesteron eller hydroxyprogesteron (17 OP) dannes. Det er et hormonelt stof, der omdannes til cortisol, testosteron eller østradiol gennem en række kemiske reaktioner..

Normalt forekommer en stigning i syntesen af ​​cortisol fra hydroxyprogesteron i stressende situationer, når en følelse af frygt vises. Dens rolle er at forberede kroppen til at "afvise et angreb".

Cortisol - et stresshormon, der dannes under metabolismen af ​​17 OP, forårsager en stigning i blodtrykket, blodgennemstrømningen til hjertet og musklerne, frigivelse af en stor mængde energi på grund af mætning af blod med glukose.

En ændring i mængden af ​​hydroxyprogesteron i den follikulære fase af menstruationsblodcyklussen indikerer en forstyrrelse i produktionen af ​​andre hormoner (progesteron, cortisol, testosteron). Denne indikator bruges til at opdage hormonelle lidelser for at afklare diagnosen.

Til dette bestemmes niveauet af et stof i blodet i follikelfasen hos kvinder og når som helst hos mænd. Sammenligning af indikatorerne med normen bestemmer de tilstedeværelsen af ​​ændringer i den hormonelle baggrund.

En stigning i koncentrationen af ​​hydroxyprogesteron forekommer med en stigning i dets produktion fra progesteron eller et fald i dannelsen af ​​cortisol. Desuden forbliver syntesehastigheden af ​​kønshormoner (androgener) normalt den samme.

En sådan krænkelse af den hormonelle baggrund forårsager infertilitet hos kvinder, og hvis undfangelse opstår, er det muligt at udvikle en frossen graviditet, abort og placentainsufficiens. Derudover kan det påvirke graviditetsprocessen og forårsage patologier i fosteret..

Dette skyldes det faktum, at hvis 17 OH-progesteron er forhøjet, er der en krænkelse af den hormonelle baggrund i kroppen, ofte udtrykt ved en krænkelse af forholdet mellem kønshormoner og hyperandrogenisme. Hyperandrogenisme er overdreven dannelse af androgener (mandlige kønshormoner). Denne tilstand påvirker modning af oocytter i follikelfasen og opretholdelse af graviditet..

Normer i forskellige perioder i livet

I en nyfødt, i de første dage af livet, 17 åh, øges progesteron normalt. Dette er især tydeligt hos premature babyer. Så inden for 5-7 dage falder det og forbliver lavt indtil puberteten. Under dannelsen af ​​seksuelle egenskaber observeres en stigning i niveauet af hormonet i blodet.

I reproduktiv alder hos mænd er mængden af ​​17 OP i blodet 1,55-6,4 nmol / l, og indikatorerne i forskellige laboratorier kan variere. Normalt gives der, når man udfører analyser, sammen med resultatet referenceværdier (normale værdier) til sammenligning..

Hos kvinder, med menstruationens begyndelse, observeres en cyklisk ændring i hydroxyprogesteron, de svarer til niveauet af adrenokortikotropisk hormon (ACTH), som er ansvarlig for syntesen af ​​kortisol. Normale værdier i nmol / L gennem hele cyklussen er:

  • follikulær fase - 1.25-8.3;
  • i ægløsningsfasen - 0,9-4,3;
  • luteal fase - 0,85-8,6.

Normalt bør 17 OH-progesteron i follikulær fase have lave værdier. Det stiger lidt før ægløsning. Toppen af ​​stigningen svarer til det maksimale niveau af luteotropisk hormon i blodet. Derefter falder indikatorerne til et bestemt niveau. De forbliver det indtil slutningen af ​​menstruationscyklussen, hvis undfangelsen ikke har fundet sted..

I tilfælde af ægbefrugtning og implantation stiger mængden af ​​hydroxyprogesteron på grund af corpus luteums funktion. Dens stigning forekommer under graviditet og spænder fra 3,35 til 33,5 nmol / l. Et gentaget fald i det hormonaktive stof observeres før fødslen.

Tabellen viser de normale værdier på 17 OD i ng / ml.

Det vil sige, hydroxyprogesteron stiger gradvist i follikulær fase, så forbliver dens niveau stabilt indtil menstruationens begyndelse..

Sådan bliver du testet

Kontroller 17 oh progesteron, både når der opstår klager, visse symptomer og til profylaktiske formål, eller når der er mistanke om visse sygdomme.

Indikationerne til analysens formål er som følger:

  • hirsutisme;
  • acne;
  • intermenstruel blødning
  • amenoré, andre uregelmæssigheder i menstruationen;
  • ømhed i brystkirtlerne
  • infertilitet
  • abort;
  • mistanke om adreno-kortikal syndrom, medfødt dysfunktion;
  • svulster i æggestokkene, binyrerne.

Da niveauet af hydroxyprogesteron ændrer sig hele dagen - det øges ved daggry og falder om aftenen, derefter tages blod til analyse indtil kl. 10 på tom mave. Det er vigtigt at undgå stress, nervøs og fysisk belastning dagen før og på dagen for undersøgelsen, da dette kan føre til et falsk positivt resultat..

Mænd kan screenes hver dag. Kvinder skal testes for 17 progesteron i den follikulære fase af menstruationscyklussen den 3-5. Dag. Du kan kontrollere koncentrationen af ​​hydroxyprogesteron i lutealfasen sammen med andre hormoner, da der er specielle tabeller med gennemsnitlige data, der bestemmer hastigheden på en hvilken som helst dag i cyklussen. Men hvis en kvinde bliver gravid og endnu ikke ved om det, vil indikationerne variere, da 17 OP vokser under graviditeten. Derfor er det bedre at tage testen i første fase eller sørge for, at der ikke er graviditet..

Hvis hydroxyprogesteron er forhøjet, skal du muligvis kontrollere andre hormoner (progesteron, DHEA, testosteron), gennemgå instrumentel undersøgelse (ultralyd, CT, MR).

Årsager til stigningen

Hvis 17 OH-progesteron øges i follikelfasen, kan dette indikere forskellige patologier, derfor er det nødvendigt at dechiffrere analysen under hensyntagen til ikke kun patientens klager og anamnese, men også indikatorerne for andre hormoner. Oftest øges hydroxyprogesteron med følgende patologier:

Medfødt dysfunktion i binyrebarken

Det opstår på grund af mangel på enzymer involveret i syntesen af ​​cortisol. På nuværende tidspunkt er tilfælde af mangel på 7 forskellige enzymer blevet beskrevet, men de mest almindelige mangler er 21-hydroxylase og 11-beta-hydroxylase. Årsagen til patologien er en genetisk mutation. Mangel på enzymet fører til et fald i cortisol i blodet og gennem feedback til en øget produktion af ACTH, som stimulerer produktionen af ​​hydroxyprogesteron og dets ophobning i kroppen. Samtidig fortsætter androgenproduktionen, hvilket resulterer i hyperandrogenisme. Der er tegn på virilisering, acne, hirsutisme - hårvækst, alopeci - tab, skrøbelighed, tyndhed af hår på hovedet. For at afklare diagnosen bestemmes den hormonelle baggrund, der udføres stresstest for 17 OH progesteron, genetiske undersøgelser.

Polycystisk ovariesyndrom

Sygdom forbundet med metaboliske lidelser på grund af ustabilitet i det endokrine system. Hos patienter er der en ændring i forholdet mellem FSH og LH, øget udskillelse af testosteron, insulin. Æggløsning forekommer ikke i æggestokkene, folliklerne omdannes til adskillige cystiske formationer, der understøtter den inflammatoriske proces og forårsager hærdning af membranen. Dette er kendetegnene ved patologi, der opdages ved ultralyd.

Itsenko-Cushings syndrom

En gruppe sygdomme, hvor der er en langsigtet virkning af glukokortikoider på kroppen. Patologi er forårsaget af øget produktion af AHTC, som kan forårsage en stigning i 17 OP i blodet.

Tumorer

Tumorer i binyrerne, æggestokke, hormonproducerende cyster. De fører også til hormonel ubalance gennem feedback..

Hypothalamisk syndrom

Det forekommer som et resultat af traume til hypothalamus, psykogene lidelser under omstrukturering af kroppen under graviditeten. Kan forårsage udvikling af Itsenko-Cushings sygdom.

At tage progesteronlægemidler

Dette er relevant for kvinder med infertilitet, der har vist IVF-opførsel.

Der kan være andre grunde til stigningen i hydroxyprogesteron, derfor skal patienten, når man vælger en behandlingsmetode, undersøges nøje for at etablere en nøjagtig diagnose.

Komplikationer

Når 17 OH progesteron stiger, er en af ​​de vigtigste komplikationer ved denne tilstand infertilitet. Desuden kan selv brugen af ​​assisteret reproduktionsteknologi være ubrugelig, da der er en tidlig ophør af graviditet (abort, falmning). Ofte er det tidlige aborter eller en frossen graviditet, der bliver kvindernes appel til undersøgelse. Og når det konstateres, at 17 OP i follikelfasen øges, begynder de at lede efter årsagen til patologien for at udføre passende behandling.

Høje niveauer af dette hormon kan også påvirke andre systemer i kroppen. For eksempel forårsager det overbelastning af det kardiovaskulære system, og hvis problemet ikke elimineres i tide, øges risikoen for at udvikle hjerteinfarkt.

På grund af stoffets virkning på hjernevævet, især på hypothalamus, bemærker patienter ofte hukommelsessvækkelse, glemsomhed. Langvarig eksponering kan føre til forstyrrelser i hjerneaktivitet, udseendet af mentale lidelser, da hormonet påvirker receptorer, der er ansvarlige for smag, glæde, glæde. Patienter har humørsvingninger, depression vises.

Du skal være meget forsigtig, når du tager medicin, der indeholder progesteron (Utrozhestan, Proginorm osv.). De bruges til behandling af infertilitet, IVF. Doseringen skal overholdes nøje, da det overdrevne indhold af progesteron i blodet har en immunsuppressiv virkning. Hvis det til implantation af et embryo er nødvendigt at reducere kvindens immunitet, så kroppen ikke afviser æg som et fremmed middel, fører det overskydende indhold af hydroxyprogesteron til forsvarsløshed mod infektioner.

Når behandling er påkrævet

Selvom 17 OH-progesteron viser sig at være forhøjet, er behandling ikke altid nødvendig. Hvis der kun udføres en analyse i follikelfasen, kan en øget koncentration af hydroxyprogesteron være forbundet med følgende situationer:

  • Reagenser, der bruges i laboratoriet, er mere følsomme, så du skal sammenligne indikatorerne med referenceværdier og ikke med normtabellen, som normalt er angivet ved siden af ​​resultatet..
  • Inden analysen var taget, var patienten nervøs, og frygt forårsager en stigning i cortisolsekretion og 17 OP.
  • Emnet tager progesteronlægemidler.

I sådanne tilfælde skal du ikke bekymre dig, du skal tage analysen igen og have ordentligt forberedt på den. Når blod doneres i lutealfasen, kan en høj koncentration indikere, at en kvinde er gravid, og dette bør afklares. Under graviditet er det vanskeligere at bestemme, om 17 OH-progesteron øges, derfor udføres behandlingen kun, hvis dets værdier overstiger normen 2-3 gange.

Hvis der blev ordineret behandling for infertilitet, er kvinder ofte interesserede i, om det skal fortsættes efter graviditet. I en sådan situation styres lægen af ​​graden af ​​stigning i indikatorer og barnets køn. Da høj hydroxyprogesteron i medfødt binyrehyperplasi forårsager virilisering, bør niveauet af dehydroepiandrosteronsulfat (DHEA-S) også kontrolleres. Og hvis den er høj, ordineres behandlingen kun med høje priser til gravide kvinder, der bærer et kvindeligt foster for at undgå virilisering og hermafroditisme.

Hvordan man sænker

Før behandlingen påbegyndes, bør årsagen til den patologiske tilstand fastslås. Dette kan kræve yderligere kliniske undersøgelser af niveauet af progesteron, testosteron og andre hormoner. De udfører også specielle stresstest for at opdage medfødt binyrebarkinsufficiens, ultralydsdiagnostik, beregnet, magnetisk resonansbilleddannelse. Efter fastlæggelse af den endelige diagnose udvikles en behandlingsplan.

Nedsat progesteron i PCOS og tumorer

Infertilitet på baggrund af PCOS kræver kompleks terapi. Til dette ordineres kombinerede orale svangerskabsforebyggende midler (COC'er), som justerer menstruationscyklussen og niveauet af hydroxyprogesteron. Hvis graviditet ikke sker efter korrektion, anvendes andre behandlingsmetoder - stimulering af ægløsning eller kirurgisk behandling med dissektion af sklerøs ovariehinde.

Taktik for behandling af hormonproducerende cyster, ovarietumorer eller binyresvulster, normalt operationel. Det patologiske fokus fjernes kirurgisk. Med en corpus luteum cyste er det i nogle tilfælde muligt at konservativ terapi med p-piller. Først derefter planlægger de at blive gravid.

Nedsat hormon med binyredysfunktion

Medfødt binyredysfunktion behandles med glukokortikoider. Lægemidlet, doseringen og varigheden af ​​indgivelsen vælges af lægen. Normalt ordineres dexamethason- eller methylprednisolontabletter. Dosis af lægemidlet er opdelt i 2-3 doser om dagen. Terapi udføres indtil 17 OH progesteron falder, derefter reduceres dosis af lægemidlet gradvist, og graviditet er planlagt.

Under graviditet er den gravide kvinde under opsyn af en læge. Beslutningen om at fortsætte behandlingen under graviditeten træffes fra sag til sag. Hvis niveauet af hydroxyprogesteron forbliver højt og overstiger normen 2-3 gange, ordineres hormonbehandling igen, især når fostrets kvindelige køn er bekræftet. I alvorlige tilfælde kan stoffet kræves gennem hele livet.

Behandling for Itsenko-Cushings syndrom

Det kan også behandles både konservativt (hormonbehandling) og operativt. For eksempel med hypofysetumorer er bestråling af det berørte område eller fjernelse af formationen mulig.

Da hormonelle lægemidler bruges til at reducere niveauet af 17 OP, skal behandlingen ordineres og overvåges af en læge. Det er umuligt at justere den hormonelle baggrund på andre måder, men de kan bruges som en yderligere faktor.

Ernæring med forhøjet progesteron

Fra midlerne til traditionel medicin anvendes infusioner af rogneblomster, nelliker (blomster, knopper), gulerodsfrø, stammen i højlandet og andre. Men du kan kun tage dem efter at have konsulteret en læge..

Korrekt ernæring i kosten kan også fremskynde behandlingen. Kosten til en sådan patologi skal omfatte en minimumsmængde af proteinprodukter og være mættet med grøntsager og frugter. Retter lavet af gulerødder, kartofler, rødbeder, løg, bælgfrugter (ærter) er nyttige. Det er også nødvendigt at mætte kroppen med C-vitamin, som er rigeligt med citrusfrugter, friske urter, havtornbær, hindbær.

En stigning i niveauet af hydroxyprogesteron indikerer hormonelle lidelser, der er forbundet med forskellige patologier, der kræver behandling og korrektion. Det kan forårsage infertilitet og abort. Behandlingen vælges afhængigt af årsagen til ændringen i hormonniveauet.

Top